książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Karta nr 103

Karta nr 103

Odkrywanie historii Ośrodek KARTA
Rok wydania: 2020
ISBN: 0867-0986

Oprawa: miękka
Ilość stron: 160
Wymiary: 175 x 250
Tom: 103

Dostępność: Na półce

15.00 zł


TEMAT NUMERU:

Karolina Anna Kuta, „Solidarność bez cudzysłowu” – fenomen Solidarności (1979–81), który wyrósł wewnątrz peerelowskiej beznadziei i przełamał opór systemu, opowiedziany głosem uczestników i świadków.

W numerze także:

Lech Bądkowski, „Nagłość Sierpnia” – dziennik gdańskiego pisarza, uważnego obserwatora i uczestnika strajku w Stoczni Gdańskiej, który od stycznia do sierpnia 1980 relacjonuje na gorąco przełomowy moment polskiej historii.

Łazar Gindin, Stefan Pieńkowski, Zygmunt Zakrzewski, „Lato 1920: ze środka wojny” – listy lekarza Armii Czerwonej do żony; wspomnienia Polaka, który jako siedmiolatek obserwował najazd bolszewicki; bitwa warszawska w dzienniku polskiego ochotnika.

Zofia Kaut, „Pragnienie życia” – młoda Żydówka stara się wyrwać z prowincji do Warszawy, by zdobyć wykształcenie. Gdy w 1939 roku wybucha wojna, musi walczyć o przeżycie.

Milena Chodoła, „Rodacy z Wehrmachtu” – opowieść o Polakach, przymusowo wcielonych do Wehrmachtu, którzy chcą przedostać się do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie; kontekst historyczny – prof. Ryszard Kaczmarek.

Anna Komorowska-Dowgiałło, „Hrabianka w Peerelu” – przedwojenna arystokratyczna rodzina, która próbuje zachować swoje wartości w rzeczywistości nowej, komunistycznej Polski – we wspomnieniach młodej przedstawicielki rodu.

Piotr M.A. Cywiński, Andreas Michael Kilian, „Świadectwa Sonderkommando” – dyskusja dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i niemieckiego historyka o poszukiwaniach żydowskich świadectw na terenie dawnego obozu zagłady.

Jarosław Pałka, „Niechciany generał” – dewastacja pomnika peerelowskiego bohatera: akt wandalizmu czy „dziejowa sprawiedliwość”?Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania