książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria czasopisma odkrywców
Okres historyczny przekrojowe
Karta nr 65

Karta nr 65

KARTA
Rok wydania: 2011

Oprawa: miękka
Ilość stron: 160
Wymiary: 160 x 230

Dostępność: Na półce

15.00 zł


W numerze m.in.:

II Rzeczpospolita na balu

Album zdjęć, plakatów, zaproszeń, etc. przedstawiający, jak bawiła się II Rzeczpospolita. Na bal! To hasło w II RP nie było przypisane jedynie elitom. W odradzającej się demokracji bawić się mogły i chciały „wszystkie stany”.

Doświadczenie zesłania: Kazachstan
W latach 30. i 40. XX wieku władze sowieckie deportowały do Kazachstanu dziesiątki tysięcy Polaków. Ludzie ci, zmuszeni do życia w ekstremalnych warunkach, dziesiątkowani przez choroby, zimno i głód, mieli jeden cel — przeżyć i wrócić do Polski. Doświadczenia z Kazachstanu opisuje tekst Zbigniewa Pieńkowskiego Pieśń stepowa i listy do rodziny Janiny, Anieli i Wandy Dzierżanowskich z lat 1940–41.

Raport Kurta Gersteina

W opracowaniach na temat Holokaustu cytowany jest często tzw. raport Gersteina. Jest to z pewnością pierwsza, w ogóle jedna z niewielu relacji z obozu śmierci w Bełżcu, a zarazem jedyne świadectwo złożone przez esesmana, który był świadkiem z wyboru. Raport spisany został w mieście Rottweil w Badenii-Wirtembergii, gdzie obersturmführer SS Kurt Gerstein oddał się w ręce wojsk francuskich. W „Karcie” 65 fragmenty raportu uzupełniony zostały wyimkami listu autora i wypowiedziami świadków tego czasu, którzy znali Gersteina i byli mu bliscy.

1970/71: przełom w Szczecinie

Przedstawiamy relacje uczestników wydarzeń Grudnia 1970 w Szczecinie. Protest wywołany podwyżkami cen żywności wprowadzonymi z dniem 13 grudnia 1970 rozpoczął się 14 grudnia strajkiem stoczni w Gdańsku i w następnych dniach rozszerzył na kolejne zakłady Trójmiasta. 17 grudnia — w dniu masakry robotników idących do pracy w stoczni gdyńskiej — zamieszki wybuchają także w Szczecinie

Odnowiony w styczniu 1971 strajk w stoczni szczecińskiej jest nie tylko protestem przeciw propagandowej manipulacji, ale też — wyrazem stanu wrzenia, w jakim po grudniowym wstrząsie znajduje się cały kraj. Dlatego przez władze zostaje potraktowany z całą powagą. Stąd bezprecedensowe, wielogodzinne spotkania I sekretarza z załogami Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie (24 stycznia). Przedstawiamy wybór ze stenogramu spotkania szczecińskiego. Pochodzi on z książki Michała Paziewskiego Debata robotników z Gierkiem. Szczecin 1971 wydanej przez Więź i Stowarzyszenie Archiwum Solidarności.

Puls ulicy — Białystok lat 30. XX wieku

Przedstawiamy wybór fotografii przedwojennego Białegostoku autorstwa Bolesława Augustisa. Odnaleziona przed kilkoma laty kolekcja pokazuje, wśród wielu obrazów miasta, narastający „nerw” ulicy w drugiej połowie lat 30. XX wieku. W scenach zbiorowych odczytywać można rytm życia społecznego — napięcia polityczne, ideologiczne, religijne... Na ulicę wychodzą różne społeczności Białegostoku.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania