książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria czasopisma odkrywców
Okres historyczny przekrojowe
Karta nr 98/2019

Karta nr 98/2019

Odkrywanie historii KARTA
Rok wydania: 2019
Seria: Karty Historii
ISBN: 0867-3764

Oprawa: miękka
Ilość stron: 153
Wymiary: 175 x 250

Dostępność: Na półce

15.00 zł


TEMAT NUMERU
Ruch czerwonokrzyski (1919–2019)

Stulecie Polskiego Czerwonego Krzyża w zapisach członków organizacji. Pokazujemy początki ruchu, motywacje, cele i działania w dwudziestoleciu międzywojennym, także wobec repatriantów ze Wschodu i poza granicami II RP – na terenie sowieckiej Rosji. Tekstom z II RP towarzyszą relacje przedstawicieli Zarządu PCK przedstawiające jego rolę w Generalnym Gubernatorstwie, w obliczu odkrycia grobów w Katyniu i podczas powstania warszawskiego. Świadectwa powojenne ukazują wejście w nową rzeczywistość, zmniejszającą spontaniczność ruchu. Całość zamyka sformułowane współcześnie przesłanie Czerwonego Krzyża wobec potrzeb Polski i świata.A ponadto:
Mobilizacja polska

Wspomnienia Stanisława Dobrowolskiego z 1918 roku. Oficer Wojska Polskiego do zadań specjalnych w ogarniętej wojną domową tużporewolucyjnej Rosji opowiada o akcji werbunku do polskiej armii.


Placówka Algier

Polacy, wcieleni przymusowo do Wehrmachtu, jako jeńcy aliantów trafiają do obozów w Afryce Północnej. Polski rząd na emigracji podejmuje starania, by użyć ich do walki z Niemcami. Prezentujemy wybór z dokumentacji, która obrazuje akcję „wydobywczą” w Algierze (1943/44).


Syrenka na Kole

W 1948 roku Pablo Picasso odwiedza odbudowywaną z gruzów Warszawę, w tym osiedle na Woli, gdzie na ścianie jednego z bloków rysuje herb miasta. W kolejnych latach dzieło będzie zakłócać spokój mieszkańców.


Przełom 1988/89

Wybór z dwóch dzienników, ukazujących z bliska negocjacje niosące transformację ustrojową – lata 1988/89 relacjonują pisarz Wiktor Woroszylski i publicysta Kazimierz Dziewanowski, uczestnik Okrągłego Stołu, późniejszy Ambasador wolnej Polski.


Sprawy

Współczesna opowieść Agnieszki Śliwińskiej o odnalezieniu grobu jej dziadka, zaginionego na terenie III Rzeszy. Stało się to dzięki pomocy Międzynarodowej Służby Poszukiwań z Bad Arolsen (ITS).


Pogłosy

Epizod z powstania warszawskiego oczami dziecka – Witolda Lilientala, wówczas pięcioletniego chłopca z podwarszawskich Włochów.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania