książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny historia najnowsza
Kino polskie 1945-1959

Nakład wyczerpany!

Kino polskie 1945-1959

Kucharski K. Adam Marszałek
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-7441-948-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 212
Wymiary: 210 x 300

Dostępność: Niedostępna

41.00 zł


Książka niniejsza jest pierwszą z zaplanowanego cyklu prezentacji kina polskiego od jego początków w oparciu o zachowane materiały filmowe.
Opisy i charakterystyki filmów oraz komentarze do nich prezentowane są w kolejności ich polskich premier w ramach omawianych lat. Wyjątkiem jest tu Wielka droga Michała Waszyńskiego, której premiera miała miejsce w Rzymie, a sam film nigdy nie był wyświetlany w polskich kinach.
Skorzystałem z możliwości obejrzenia wszystkich omawianych filmów i opisałem je z perspektywy wielu lat od chwili premiery. Ten dystans pozwolił na wiele interesujących spostrzeżeń, uwag i komentarzy.
Przejrzałem literaturę i czasopisma, które omawiały przedstawiane przeze mnie filmy. Większość z nich spogląda na polskie kino i kinematografię z PRL-owskiego punktu widzenia, a polemika z tym spojrzeniem stanowiła dla mnie ciekawe wyzwanie.
Rezygnuję całkowicie z dotychczas stosowanego we wszelkich książkach i publikacjach podawania czasu trwania filmu w metrach bieżących taśmy filmowej. Wprowadzam czas projekcji w godzinach i minutach w oparciu o długość emisji telewizyjnej.
Drugą niejako częścią książki jest charakterystyka omawianego okresu historii kina polskiego. Próbuję więc naszkicować początki kina PRL-u, działania cenzury filmowej w tym czasie, zasięg współpracy zagranicznej, stosowanie sowieckich wzorów socrealizmu i narodziny polskiej szkoły filmowej.
Dla części czytelników interesujące będą z pewnością unikalne statystyki dotyczące frekwencji na polskich filmach oraz zestawienia filmów zagranicznych wyświetlanych na polskich ekranach w omawianym okresie.
Staram się również nakreślić trendy i zmiany, które miały miejsce w zakresie pisania scenariuszy, reżyserii, muzyki filmowej, zdjęć, scenografii i aktorstwa.
Pozwalam sobie także stworzyć własną listę najlepszych filmów polskich omawianego okresu.
WstępOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania