książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Kolory Europy. Odzież i stroje ludowe

Nakład wyczerpany!

Kolory Europy. Odzież i stroje ludowe

Bazielich B. Muzeum Śląskie
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-60353-65-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 210
Wymiary: 210 x 290

Dostępność: Niedostępna

11.00 zł


W prezentowanej książce, prof. Barbara Bazielich przybliża czytelnikom stroje ludowe 37 europejskich krajów. Bogato ilustrowana publikacja ukazuje zarówno ubiory dawne, jak i używane obecnie.

Odzież i stroje regionalne – w przeciwieństwie do historycznych dworskich i mieszczańskich – po dzień dzisiejszy są noszone w niektórych rejonach krajów europejskich. W mniej lub bardziej strojnej formie można je zaobserwować zwłaszcza podczas zbiorowych uroczystości, np. kościelnych procesji, święta kwiatów, zakończenia winobrania, wiosennego wypędu bydła czy owiec, zbioru jesiennych plonów, a także podczas uroczystości rodzinnych, przede wszystkim weselnych.

Publikacja stara się ukazać zróżnicowanie w poszczególnych krajach i regionach, jakie dotyczy zarówno odpowiedniego gatunku tkanin, modelu określonej części odzieży, sposobu noszenia, wystawniejszych ozdób czy barwności strojów. Ma ona pomóc Czytelnikowi w ogólnej orientacji o typie i charakterze strojów ludowych noszonych niegdyś i obecnie przez rodzimych mieszkańców krajów, które istnieją na mapie współczesnej Europy.

W książce, na ile to było możliwe, starano się zwrócić uwagę także na formy najbardziej proste, archaiczne oraz lokalne i rodzime, które z biegiem czasu ulegały pewnym zmianom i dostosowywały się do nowości, jakie niosła moda miejska i dworska. W poszczególnych krajach proces ten miał indywidualny charakter. Zebrane w książce informacje odnoszą się głównie do XIX i XX wieku oraz do czasów obecnych, ukazując żywotność niektórych strojów pomimo nowoczesnych stylów ubioru. Zwrócenie uwagi na wielość form i specyfikę tradycyjnych strojów ludowych z różnych zakątków Europy, może być również ciekawym wątkiem w dyskusji na temat przeciwstawiania się ogólnej unifikacji i globalizacji na szczeblach poszczególnych regionów.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania