książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kościoły drewniane ziemi wieluńskiej

HIT

Kościoły drewniane ziemi wieluńskiej

na tle typów ościennych (do końca XVII wieku) Langner D. Astraia
Rok wydania: 2024
ISBN: 978-83-65686-74-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 416
Wymiary: 175 x 250

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

108.00 zł


Książka Damiana Langnera “Kościoły drewniane ziemi wieluńskiej (na tle typów ościennych do końca XVII wieku)” jest oryginalną próbą zestawienia i porównania architektury kościołów drewnianych Małopolski, Wielkopolski, ­Śląska w kontekście zabytków ziemi wieluńskiej.
Autor prezentuje najważniejsze sakralne zabytki drewniane tych ziem, prezentując ich najbardziej charakterystyczne cechy, omawiając ich bryłę, cechy konstrukcyjne oraz historię wraz z przebudowami. Temat budownictwa drewnianego jest osadzony na szerszym tle badań geografii historycznej, uwarunkowań politycznych i społecznych nawet dynastycznych. Szczególnie wartościowy jest rozdział o kościołach historycznej ziemi wieluńskiej, o których informacje na ogół były znane tylko wąskiemu gronu specjalistów. Autor nie ograniczył się tylko do ich przytoczenia, ale także podjął polemikę z obiegowymi opiniami na temat kościołów na tym obszarze. Bardzo ciekawa jest również próba przedstawienia wpływu typów ościennych na kształtowanie się drewnianego budownictwa sakralnego na ziemi ­wieluńskiej.
Książka jest bardzo cenną i nowatorską w sposobie przedstawienia tematu pozycją przeznaczoną dla miłośników i znawców sakralnego budownictwa drewnianego.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania