książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Krążownik spod Somosierry

Krążownik spod Somosierry

Borchardt K. O. Bernardinum
VII
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-8333-013-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 404
Wymiary: 145 x 210

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

42.00 zł


„Krążownik spod Somosierry” powstał jako drugi tytuł w twórczości Karola Olgierda Borchardta, po wielkim debiucie literackim, jakim był „Znaczy Kapitan”. Książka jest zbiorem opowiadań, które dzieli dystans czasowy i przestrzeń geograficzna, niekiedy różni tło historyczne, scala natomiast osoba narratora i miejsce akcji , a jest nim statek i morze.

Ta książka, bardziej niż inne w twórczości Borchardta, zasługuje na miano wojennej, drugą jej część zdominowały bowiem wspomnienia z lat II wojny światowej; akcja w większości toczy się na pokładach statków handlowych i pasażerskich, na czas wojny przekształconych w transportowce wojskowe, wchodzące w skład sił alianckich. W tych okolicznościach humor sytuacyjny i językowy, towarzyszący całej twórczości autora, stanowi przeciwwagę dramatycznych wydarzeń i jest jego sprzeciwem wobec zła i bezsensownej śmierci.

Wartość historyczna tej książki przyczyniła się m.in. do przyznania jej autorowi w 1970 roku Srebrnego Medalu „Za zasługi dla obronności kraju”.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania