książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kresowianie na Śląsku po 1945 roku

Kresowianie na Śląsku po 1945 roku

Leksykon, tom 1 praca zbiorowa Instytut Śląski
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-7126-438-2

Oprawa: twarda
Ilość stron: 376
Wymiary: 210 x 300

Dostępność: Na półce

163.00 zł


“Kresowianie na Śląsku po 1945 roku. Leksykon jest bardzo ważnym zamiarem redakcyjnym, który – jeśli zostanie w pełni zrealizowany – w moim odczuciu zajmie w dorobku naukowym Instytutu Śląskiego w Opolu miejsce centralne i może być porównywalny z głośną publikacją z lat 70. XX wieku, jaką była wówczas monumentalna Encyklopedia powstań śląskich.
Wołanie społeczne o stworzenie wydawnictwa encyklopedycznego o Kresowianach, którzy po 1945 roku tworzyli historię Śląska, trwało przez wiele dziesięcioleci. Pojawiały się różne skromne inicjatywy poszczególnych badaczy, ukazywały się też wąsko tematyczne publikacje na ten temat, ale brakowało dzieła syntetycznego, o mocnym potencjale biograficznym. Wyrażam wielką satysfakcję, że takie dzieło – realizowane przez liczny zespół badaczy – wreszcie powstaje. Rola ekspatriantów, przesiedleńców i wypędzonych z dawnych Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej w dziele repolonizacji Śląska jest wprost nie do przecenienia, należy bowiem uznać za pewnik, że walory osobowościowe tych wypędzonych, przesiedleńców i ekspatriantów miały fundamentalny wpływ na dorobek intelektualny, kulturowy i gospodarczy powojennego Śląska.
Powstający leksykon oddaje sprawiedliwość ludziom, którzy w niełatwych powojennych warunkach tworzyli nowe, polskie oblicze powojennego Śląska. Przywołuje nazwiska i czyny ludzi, którzy zostawili trwały ślad w naszej śląskiej społeczności – dali jej oryginalny, niepowtarzalny, specyficzny rys, dodatkowo wyróżniający Śląsk na tle innych dzielnic powojennej Polski.
Jakże ułatwioną miałbym swoją indywidualną pracę nad dwudziestotomową już Kresową Atlantydą, gdyby taki leksykon powstał wiele lat temu. Nie musiałbym szukać śladów po setkach domów o ludziach przybyłych z Kresów. Taka też będzie rola tego leksykonu dla przyszłych badaczy i publicystów, piszących najnowsze dzieje Śląska – odtwarzających historię, w której biografie ludzi stanowią jeden z najważniejszych i najatrakcyjniejszych sposobów ilustrowania dziejów społeczności i oddawania sprawiedliwości osobom tworzącym kształt dziejów swojej ojczyzny”.

Prof. Stanisław Sławomir Nicieja, Wprowadzenie



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania