książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria polityka i ideologia
Okres historyczny wiek XVI - XVIII
Krótka wiadomość o sejmach i sejmikach przedsejmowych w dawnej Polsce

Krótka wiadomość o sejmach i sejmikach przedsejmowych w dawnej Polsce

Presiowski I. Wyd. Uniwersytetu Opolskiego
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-7395-849-4

Oprawa: twarda
Ilość stron: 96
Wymiary: 150 x 210

Dostępność: Na półce

25.90 zł


W 2019 r. upłynęło 190 lat od wprowadzenia do obiegu naukowego pierwszego, wstępnego rysu dziejów sejmu i sejmików. W 1829 r. ksiądz Idzi Presiowski (1803–1853), pijar, magister nauk i sztuk pięknych, historyk, nauczyciel języków starożytnych, historii i geografii, wygłosił w czasie popisu publicznego uczniów Szkoły Wojewódzkiej Warszawskiej oo. pijarów wykład zatytułowany: „Krótka wiadomość o sejmach i sejmikach przedsejmowych w dawnej Polsce”. Tekst wykładu został wydrukowany przez oo. pijarów pod tym samym tytułem. Następnie Kazimierz Józef Turowski dokonał przedruku dziełka Presiowskiego w 1861 r. w Krakowie w serii wydawniczej Biblioteka Polska.

Rozprawka Idziego Presiowskiego została wysoko oceniona już w XIX w. Ukazuje ona funkcjonowanie sejmu i sejmików, składających się na całość systemu parlamentarnego Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej. Dzięki wykorzystaniu przez autora Volumina legum oraz innych źródeł drukowanych jego dziełko ma nie tylko charakter pracy popularnonaukowej, ale zyskuje walor naukowy.

Obecna reedycja Krótkiej wiadomości o sejmach i sejmikach przedsejmowych w dawnej Polsce została uzupełniona i opatrzona wstępem przez wydawcę.

Uzupełnił, wstępem opatrzył i wydał Włodzimierz KaczorowskiOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania