książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Krótki zarys szermierki na szable

Krótki zarys szermierki na szable

Żytny J. Wydawnictwo My Wojownicy
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-64296-33-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 78
Wymiary: 150 x 210

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

31.50 zł


"Nie myślę się tu zajmować opisywaniem pojedynczych przyborów; chciałbym tylko zwrócić uwagę na wybór stosownej broni. Szablą zbyt ciężką nie zdołamy wykonać subtelnych ruchów - szabla zbyt lekka bywa zarazem i zbyt giętką."
Józef Żytny

Autor, porucznik dyplomowany Wojska Polskiego, nauczyciel szermierki i gimnastyki przedstawia metodyczne założenia treningu szermierki szablą według systemu włoskiego. System ten obowiązywał na początku XX wieku na kursach wojskowych dla nauczycieli szermierki i gimnastyki.
Prezentowane na łamach tej publikacji techniki można porównać do staropolskiej sztuki
walki szablą. Dotyczy to przede wszystkim ruchu i cięć z nadgarstka, pchnięć oraz niektórych elementów walki. Zaletą tej książki było niewątpliwie to, że autor nie stosował terminologii niemieckiej, włoskiej i francuskiej, a posługiwał się odpowiednikami w języku polskim.
Popularność książki Józefa Żytnego spowodowała, że została ona wznowiona w 1908 roku we Lwowie nakładem Związku Polskich Gimnastycznych Towarzystw Sokolich, a obecnie oddajemy ją w ręce Czytelników w ramach programu "Ochrony zabytków piśmiennictwa sportowego"Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania