książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kto ratuje jedno życie...

Kto ratuje jedno życie...

Opowieść o miłości i ucieczce z Obozu Zagłady Bielecki J. Zakład Poligraficzny MK
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-60306-64-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 402
Wymiary: 155 x 230

Dostępność: Na półce

44.10 zł


Historia więźnia pierwszego transportu — Jerzego Bieleckiego, który uciekł z obozu z Cylą Cybulską.
Opis jednej z najbardziej znanych i udanych ucieczek z Auschwitz!

Jerzy Bielecki miał 19 lat, gdy w pierwszym transporcie trafił do obozu Auschwitz. Pracował m.in. w komandach zewnętrznych, dzięki czemu miał okazję zaznać pomocy okolicznych mieszkańców. Jesienią 1943 roku pracował w obozowym młynie. Worki cerowała tam grupa Żydówek. Była wśród nich Cecylia Cybulska z Łomży (nr obozowy 29558), osadzona w Auschwitz w styczniu 1943 roku. Hitlerowcy zgładzili w obozie jej rodziców, siostrę i dwóch braci.

Między młodymi narodziło się uczucie. Spotykali się ukradkiem. W wigilię Jurek przyrzekł Cyli, że wyprowadzi ją z Auschwitz. Jego przyjaciel, więzień Tadeusz Srogi, wykradł z magazynu SS mundur esesmana, kaburę, oraz druk przepustki, którą potem udało się odpowiednio przerobić. Jurek przygotował też zapas jedzenia i buty dla Cyli. 21 lipca 1944 roku, przebrany za esesmana spełnił swoje przyrzeczenie: wyprowadził Cylę na wolność. Po 9 dobach ucieczki dotarli do granicy III Rzeszy z Generalnym Gubernatorstwem.

Książka Jerzego Bieleckiego to obszerny zapis przeżyć obozowych, trudów ucieczki oraz losów powojennych obojga. Wzruszająca historia napisana barwnym i przystępnym językiem.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania