książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Kultura ludowa Słowian komplet

Kultura ludowa Słowian komplet

Moszyński K. Graf_ika
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-61889-37-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 2492
Wymiary: 160 x 230

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

181.00 zł


Kultura ludowa Słowian – monumentalne dzieło Kazimierza Moszyńskiego wydane w Krakowie w latach 1929-1939 (drugie wydanie w Warszawie, 1967-1968 w opracowaniu Jadwigi Klimaszewskiej). Dzieło było pierwszym w Europie syntetycznym opracowaniem ludowej kultury dużej grupy etnicznej, a jego publikacja wysunęła etnografię polską na czołową pozycję w europejskim słowianoznawstwie. Dzieło składa się z dwóch tomów. Pierwszy z nich - pt. Kultura materialna - poświęcony jest m.in. gospodarce, odzieży, broni, komunikacji, przechowywaniu żywności); w tomie drugim (cz.1 i 2), zatytułowanym Kultura duchowa, opracowane są m.in. takie tematy jak wiedza, kult, wierzenia, magia, wróżby, sztuki plastyczne, muzyka, onomastyka i symbolika. Autor oparł się na rozległej rozproszonej literaturze oraz gruntownych badaniach terenowych jakie prowadził w Polsce, na Białorusi, Polesiu i Ukrainie.

Dzieło liczy około 2500 stron druku, zawiera ryciny prawie 2500 obiektów, w większości wykonane przez samego autora, a także mapy i dodatki nutowe.

Niniejszy reprint, przygotowany przez Wydawnictwo Graf_ika, podzielony został na trzy części. To wydanie nie zawiera Atlasu kultury ludowej w Polsce, który jest dołączony do tomu drugiego wydania w twardej oprawie.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania