książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria archeo
Okres historyczny archeologia
Late Neolithic Landscapes on the Polish Lowland

Nakład wyczerpany!

Late Neolithic Landscapes on the Polish Lowland

People, culture and economy in Kujawy - 4th nad 3rd millenia BC Szmyt M. Wydawnictwo Naukowe UAM
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-232-2590-4

Oprawa: twarda
Ilość stron: 382
Wymiary: 220 x 300

Dostępność: Niedostępna

72.00 zł


Pierwsze w literaturze polskiej opracowanie poświęcone późnemu odcinkowi okresu neolitu na Niżu Polskim, ze szczególnym skupieniem uwagi na Kujawach – najważniejszym ówcześnie centrum kulturowym w północnej części międzyrzecza Odry i Wisły. Praca jest złożona z dwóch części. W pierwszej przedstawiono historię badań nad późnym neolitem w niżowej części Polski oraz panoramę kulturową w czasie zawartym między 3700/3650 a 2500/2400 przed Chr., a także scharakteryzowano zachodzące wtedy procesy zmian kulturowych, gospodarczych i społecznych, opierając się na wynikach najnowszych badań. Druga część książki opisuje rezultaty wieloletnich badań archeologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na tzw. Wzgórzu Prokopiaka w Opatowicach na Kujawach, gdzie został zbadany kompleks pozostałości osadnictwa z późnego neolitu. Wielodyscyplinarne analizy artefaktów, jak i ekofaktów umożliwiły Autorce przybliżenie licznych aspektów codziennego życia mieszkających tam niegdyś osadników.

Książka jest 12 tomem serii „Studien zur Archäologie in Ostmitteleuropa / Studia nad Pradziejami Europy Środkowej”, która ukazuje się jako wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Christian-Albrechts-Universität zu Kiel oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Krakowie.

Praca napisana i wydana została w całości w języku angielskim, dzięki czemu znacznie zwiększył się krąg jej potencjalnych odbiorców.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania