książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze , czasy starożytne
Okres historyczny starożytność
Legion XX Valeria Victrix w Brytanii

Legion XX Valeria Victrix w Brytanii

Idziak M. Inforteditions
Rok wydania: 2009
Seria: wojownicy
ISBN: 978-83-89943-39-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 96
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Na półce

29.40 zł


Książka jest pierwszą w polskiej literaturze monografią legionu rzymskiego – w tym wypadku legio XX Valeria Victrix. Wchodził on w skład garnizonu prowincji Brytanii, stacjonował m.in. na Wale Hadriana.
Jak ważny dla Brytanii i historii Wysp Brytyjskich był legion XX Valeria Victrix, niech świadczy fakt, że namiestnicy prowincji swe działania w głównej mierze opierali na tym właśnie legionie. Legion XX uczestniczył w największych kampaniach militarnych podejmowanych na wyspie oraz w największych przedsięwzięciach budowlanych, pozostawiając po sobie bardzo dużą ilość zabytków, nie tylko epigraficznych. Z czasem legion ten zaczął być nierozerwalnie utożsamiany z Brytanią, tak że w niektórych inskrypcjach jest określany jako legio XX Britannicae.
Książka ma również na celu przybliżenie zagadnień związanych z miejscem legionu XX Valeria Victrix w życiu prowincji Brytanii, a także religijnych aspektów życia żołnierzy: kultów oficjalnych, znanych z kalendarza rzymskich świąt państwowych (Feriale Duranum), jak i nieoficjalnych, wynikających z indywidualnych, osobistych odczuć żołnierzy. Wiąże się to pośrednio z pozamilitarną funkcją wojska, jako części społeczeństwa rzymskiego, ważnego czynnika gospodarczego, miastotwórczego i kulturowego w świecie prowincjonalnym.
W książce znajdziemy odnalezione inskrypcje dotyczące legionu XX, a w aneksach spis namiestników Brytanii, legatów legionu XX, oraz wykazy miejscowości w Brytanii, fortów Wału Hadriana i Antonina.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania