książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria podróże w czasie i przestrzeni
Okres historyczny przekrojowe
Leksykon historii wsi powiatu świdnickiego do 1945 r.

Leksykon historii wsi powiatu świdnickiego do 1945 r.

Dobkiewicz A. Errata - Kubara Lamina
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-94918-4-8

Oprawa: twarda
Ilość stron: 318
Wymiary: 170 x 235

Dostępność: Na półce

54.00 zł


To pierwsze kompendium wiedzy na ten temat, wydane w języku polskim, które obejmuje historię wszystkich wsi znajdujących się obecnie w granicach administracyjnych powiatu, ale nie tylko. Przybliżyliśmy także dzieje tych miejscowości, które już nie istnieją lub zostały włączone do większych jednostek terytorialnych.

– Autor książki, świdnicki historyk Sobiesław Nowotny.


W sumie w Leksykonie opisanych zostało ponad 120 wsi znajdujących się niegdyś i obecnie w granicach powiatu świdnickiego. Dzięki badaniom archiwalnym udało się odkryć wiele nowych faktów lub poprawić błędne informacje, które funkcjonowały do tej pory. Trudno nie przeceniać znaczenia tej pozycji dla osób, które interesują się historią naszej małej Ojczyzny. Z pewnością nie wyczerpuje ona tematyki bogatej historii ziemi świdnickiej, niemniej zawiera pokaźną ilość informacji, które pozwalają poznać dzieje miejscowości powiatu świdnickiego.

Pominięto natomiast celowo hasłowe ujmowanie opisów przysiółków i kolonii, gdyż częstokroć, ze względu na brak danych źródłowych, opisy te miałyby formę jednozdaniową. Na ile są znane, wyróżnione one jednak zostały w odrębnej tabeli umieszczonej na końcu książki, która prezentuje obecne polskie i dawne niemieckie nazwy miejscowości.

Książka jest wzbogacona ilustracjami prezentującymi fragmenty opisywanych miejscowości, wykonanymi przed 1945 r.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania