książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny I Wojna Światowa
Listy z frontu i na front

Listy z frontu i na front

Korespondencja rodzinny Massalskich z lat 1914-1921 Massalski A. (oprac.) Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania: 2017
Seria: Seria Świętokrzyska
ISBN: 978-83-60108-62-8

Oprawa: twarda
Ilość stron: 293
Wymiary: 160 x 235

Dostępność: Na półce

25.20 zł


Listy z frontu i na front. Korespondencja rodziny Massalskich (1914–1921) opracował i opatrzył wstępem prof. Adam Massalski – historyk, który jest szefem Rady Redakcyjnej i Rady Naukowej całego projektu. Dokumenty zawierają opisy wydarzeń z walk II brygady Legionów Polskich z różnych kampanii, obrony Lwowa i wojny polsko-bolszewickiej. Oddają także ówczesne nastroje w Kielcach, padają też w nich nazwiska różnych kieleckich rodzin.

Zawartą w książce korespondencję „z frontu” przesyłali trzej legioniści, bracia Massalscy - Zygmunt, Leon oraz Tadeusz Feliks – głównie do swojej siostry Stanisławy, ówczesnej kieleckiej bibliotekarki oraz do brata Edmunda, wówczas współpracownika Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego. W tomie znalazła się też korespondencja Stanisławy i Edmunda.

Jak wyjaśnił prof. Massalski pomysł wydanie rodzinnej korespondencji z czasów I wojny światowej pojawił się przed dwoma laty – kiedy porządkował domowe archiwa. Jak zaznaczył, w jednym z listów jaki jego ojciec Tadeusz pisał z wojny do siostry znalazł się przekaz, w którym zaznaczył on, że oboje muszą dbać o te listy, bo są one źródłem historycznym. „Niektóre z listów maja charakter reportaży, które dzisiaj dziennikarze z powodzeniem mogliby wysyłać na konkursy – są tak zręcznie napisane” – ocenił prof. Massalski.

Na opublikowany zbiór składa się 187 kart pocztowych i listów. W książce znajdują się także fotografie z frontu i fotokopie niektórych listów.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania