książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Lotnictwo na ziemi gdańskiej 1910-1945

Nakład wyczerpany!

Lotnictwo na ziemi gdańskiej 1910-1945

Bakun M. Adam Marszałek
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7780-226-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 232
Wymiary: 160 x 225

Dostępność: Niedostępna

41.00 zł


Praca jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym monografią poświęconą dziejom lotnictwa w regionie gdańskim i samym Gdańsku. Burzliwe losy miasta skłoniły autora do podziału opisywanego tematu na trzy części. Pierwsza część poświęcona jest okresowi, w którym miasto wchodziło w skład kajzerowskiej Rzeszy. Opisano tutaj kwestię pierwszych lotów i rolę Gdańska w okresie I wojny światowej. Zaprezentował także postać Johanna Schutte i skonstruowane przez niego sterowce.
Druga opisuje lotnictwo gdańskie w czasie dwudziestolecia międzywojennego - okresie istnienia Wolnego Miasta Gdańsk. Tutaj najwięcej miejsca poświęcono lotnictwu cywilno-sportowemu. Ukazano rolę lotniska we Wrzeszczu i jego powiązania z polską i niemiecką komunikacją lotniczą. W tym rozdziale wiele tematów poruszono po raz pierwszy np. historię Portu Lotniczego Gdańsk-Rumia, gdańskiej linii wodno-lotniczej czy rolę gdańskiego środowiska naukowego w rozwój lotnictwa.
Trzecia część dotyczy okresu II wojny światowej. Omówiono tu m.in. szkolenia pilotów Luftwaffe i rozbudowę bazy lotniskowej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania