książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Marek Hieronim Sych 1923-1997. Okruchy pamięci w słowach i obrazach zachowane

Marek Hieronim Sych 1923-1997. Okruchy pamięci w słowach i obrazach zachowane

Glazur J. Księgarnia Akademicka
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-8138-734-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 388
Wymiary: 210 x 295

Dostępność: Na półce

84.40 zł


Śmierć Prof. dr. hab. Marka Hieronima Sycha 1 V 1997 r. stała się impulsem do gromadzenia powstających licznych dokumentów: urzędowych pism, drukowanych wspomnień, nekrologów, artykułów, wywiadów, sprawozdań, różnorodnych publikacji. Śmierć zapoczątkowała też zbieranie okruchów materialnych z minionego życia, uruchomiła pamięć. Koniec i początek. Odwrócenie normalnej kolejności. Czyżby istniała już jakaś analogia? Śmierć to słowo trudne do zdefiniowania, tym bardziej, że w naturze nie jest stanem, lecz procesem przebiegającym w czasie.

W pierwszą rocznicę śmierci, dla uczczenia pamięci Profesora, został zorganizowany zjazd „Anestezjologia, Etyka, Sztuka” przez Katedrę Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Anestezjologii i Intensywnej Terapii im. prof. Ludwika Bierkowskiego. Zjazd ten dostarczył oprócz innych pamiątek obfitą dokumentację fotograficzną.

Ilość materiałów wymagała układania ich w albumy. Dołączyły do nich wcześniejsze fotografie i dokumenty związane z życiem i pracą Profesora. Wywołało to zaburzenie chronologii, choć może właśnie uwypukliło postać Profesora, pozwalając bardziej pokazać Jego bogatą osobowość. Można też było stopniowo ułożyć kolekcję fotografii obrazów przez Niego namalowanych.

Z biegiem czasu odezwały się echa działalności Prof. Marka H. Sycha w Towarzystwie Lekarskim Krakowskim, szczególnie z okresu, gdy był jego prezesem. Dokumentacja fotograficzna z zebrań Towarzystwa, podczas których wręczano nagrodę Jego imienia ufundowaną przez Towarzystwo, wydłużyła na następne lata gromadzenie tych pamiątek w albumach. W dalszym ciągu mieszały się dokumenty i fotografie z różnych lat i zdarzeń, nieraz ponownie się pojawiając. Przewrotna chronologia: w pierwszym albumie to ówczesna teraźniejszość mieszająca się z przeszłością, a następnie z nadchodzącą przyszłością, której nie sposób było zatrzymać. W kolejnych albumach przeszłość, stale się ujawniając, miesza się z aktualną teraźniejszością, biegnącą niestrudzenie w przyszłość!Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania