książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej w dokumentach

Marzec 1968 na Politechnice Gdańskiej w dokumentach

Abryszeński P. (red.), Gucewicz D. (red.) Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-8098-381-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 648
Wymiary: 170 x 245

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

42.00 zł


Wydarzenia marcowe w Gdańsku pozostają w cieniu brutalnie stłumionej rewolty grudniowej i zwycięskiego strajku w sierpniu 1980 roku. W 1968 roku centrum protestów w Trójmieście stanowiła Politechnika Gdańska, największa uczelnia na Wybrzeżu. To jej studenci postanowili poprzeć protest swoich rówieśników z Warszawy i wyrazić swój sprzeciw wobec zakłamania prasy i brutalności milicji. Pociągnęli za sobą wielu innych młodych mieszkańców Trójmiasta. Punktem kulminacyjnym gdańskiego Marca okazały się największe w skali kraju zamieszki, do jakich doszło w rejonie Politechniki 15 marca 1968 roku. Uczestniczyło w nich 20 tysięcy osób. Niniejsza publikacja zawiera 283 dokumenty i jest efektem szerokiej kwerendy w archiwach i zbiorach prywatnych. Stanowi pierwszą próbę przedstawienia wydarzeń marcowych zperspektywy jednej uczelni.

Recenzenci: prof. dr hab. Grzegorz Berendt, dr hab. Julian Kwiek

Nota o autorach:

Piotr Abryszeński (ur. 1987) – absolwent Wydziału Historycznego i Wydziału Nauk Społecznych (Instytut Politologii) Uniwersytetu Gdańskiego. Doktorant na Wydziale Historycznym UG. Pracownik Europejskiego Centrum Solidarności. Autor kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych najnowszej historii Polski.

Daniel Gucewicz (ur. 1983) – absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych, pracownik Archiwum IPN w Gdańsku, uczestnik Centralnego Projektu Badawczego IPN „Władze wobec Kościołów i związków wyznaniowych 1944–1989”, autor m.in. książki Próba sił? Rok 1966 w Gdańsku. Milenium kontra Tysiąclecie (Gdańsk 2014).

Książka zachowuje kompozycję leksykonu dokumentalnego z wykazem dokumentów o numerach od 1 do 283. Treść poprzedza wprowadzenie, na końcu zaś odnajdziemy przydatny przy tym temacie wykaz skrótów, wykaz źródeł wykorzystanych w edycji oraz indeks osób.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania