książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

MDM KMA Architektonicza spuścizna socrealizmu Warszawa Berlin

Nakład wyczerpany!

MDM KMA Architektonicza spuścizna socrealizmu Warszawa Berlin

Dom Spotkań z Historią
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-620-2039-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 136
Wymiary: 210 * 250

Dostępność: Niedostępna

58.00 zł


Książka poświęcona jest Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej i Karl-Marx Allee (Aleja Karola Marksa) – sztandarowym przykładom zespołów zabudowy powojennej, które całościowo – od kompozycji urbanistycznej poprzez formę architektoniczną, aż do zdobnictwa i detali – zostały podporządkowane zasadom socrealizmu. Mimo iż zespoły te powstawały w różnych państwach to podobieństwa w kompozycji, formie architektonicznej, stylistyce i dekoracjach są uderzające, a niektóre elementy powtarzają się w niemal niezmienionej formie.

Organizowana według socrealistycznych założeń przestrzeń miejska miała przekazywać komunikat o potędze ustroju oraz być nośnikiem komunistycznych idei. Jak twierdził Bolesław Bierut: „Ideologia znajduje w architekturze wspaniałą formę swego ucieleśnienia”. Do współpracy z architekturą zaangażowano inne dziedziny sztuki: malarstwo i rzeźbę, które miały wyrażać narodowy charakter. Synteza sztuk uznana została za jedną z podstawowych zasad nowego stylu.

Publikacja towarzyszyła wystawie pod tym samym tytułem. Album i ekspozycja zostały przygotowane w ramach prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej i obchodów jubileuszu dwudziestolecia partnerstwa Warszawy i Berlina. Teksty przygotowano w języku polskim, niemieckim i angielskim.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania