książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
Migranci katolickich Kościołów wschodnich

Migranci katolickich Kościołów wschodnich

Studium kanoniczno-prawne Wacław Ł. KUL
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-8288-100-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 446
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

49.50 zł


Wśród milionów ludzi żyjących na emigracji są również rzesze wiernych należących do katolickich Kościołów wschodnich. To właśnie tej szczególnej grupie migrantów została poświęcona praca ks. dr. Łukasza Wacława SChr. Prezentowana książka stanowi próbę całościowego omówienia na gruncie prawa kanonicznego prawa wiernych migrantów wschodnich do specjalnego duszpasterstwa. Jak dotąd w kanonistyce publikacje poświęcone kanonicznym aspektom duszpasterstwa migrantów dotyczyły przede wszystkim migrantów Kościoła łacińskiego. Katolicy wschodni byli co najwyżej w nich wzmiankowani. W niniejszej publikacji na pierwszy plan wysuwają się migranci należący do katolickich Kościołów wschodnich i im w całości jest poświęcona ta praca.

Jak wskazuje w swej książce ks. Wacław, tworzenie struktur duszpasterskich dla migrantów ze Wschodu stanowi odpowiedź Kościoła na przysługujące im szczególne prawa i obowiązki. Dlatego w prezentowanej publikacji Autor szczegółowo analizuje poszczególne prawa i obowiązki wiernych migrantów ze Wschodu, aby następnie zaprezentować struktury duszpasterstwa migrantów wschodnich oraz podmioty za nie odpowiedzialne. Jak jednak podkreśla ks. Łukasz Wacław SChr, obecnie tworzenie struktur duszpasterstwa migrantów wschodnich, poza swym podstawowym celem ma również, a może nawet przede wszystkim służyć ochronie katolickich Kościołów wschodnich i ich obrządków przed zaniknięciem.

W publikacji ks. Wacława, na kanwie głównego problemu badawczego dotyczącego duszpasterstwa migrantów wschodnich, przybliżonych zostało wiele zagadnień ogólnie związanych z katolickimi Kościołami wschodnimi. Dzięki temu niniejsza książka może przyczynić się do promocji dziedzictwa katolickich Kościołów wschodnich, które wciąż jest zbyt słabo znane na katolickim Zachodzie. Potrzeba bowiem, o czym przypomniał św. Jan Paweł II w liście Orientale lumen, aby tę starożytną i czcigodną tradycję Kościołów wschodnich, będącą integralną częścią dziedzictwa Kościoła Chrystusowego, katolicy poznawali i nią się karmili.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania