książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny II Wojna Światowa
Mława 1939

Mława 1939

Aksamitowski A., Zalewski W. Alma-Press
Rok wydania: 2015
Seria: Wielkie Bitwy Historii
ISBN: 978-83-7020-385-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 64
Wymiary: 160 x 235

20.00 zł


Rozegrana od 1 do 4 września 1939 roku bitwa pod Mławą, należała do najważniejszych działań militarnych, jakie stoczyło Wojsko Polskie w kampanii wrześniowej. O jej wadze świadczyły zaangażowane siły i środki obu walczących stron, jak również czas trwania bitwy i znaczenie dla ogólnej sytuacji w pierwszym okresie wojny.
Bitwa pod Mławą rozegrana została przez stronę polską w oparciu o pas umocnień, składający się z żelbetonowych schronów bojowych, rowów przeciwczołgowych i zapór, zasieków z drutu kolczastego oraz pól minowych. Tworzyły one wyodrębnione pozycje: mławską - składającą się z 49 obiektów oraz rzegnowską - z 6 schronów.
Bitwa rozpoczęła się o świcie 1 września atakiem pododdziałów DPanc. "Kempf" na las Białuty, a następnie natarciem na Uniszki Zawadzkie, czyli centrum pozycji mławskiej. Atak ten, jak i kolejne, został odparty celnym ogniem broni maszynowej i artylerii. Polacy mieli doskonale przygotowany system prowadzenia ognia, który ostro dawał się we znaki atakującym.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania