książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje
Okres historyczny historia najnowsza
Morze, porty, ludzie

Morze, porty, ludzie

Twórczość Henryka Baranowskiego Giełdon L., Jankiewicz-Brzostowska M. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-64150-08-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 126
Wymiary: 150 x 240

Dostępność: Na półce

13.00 zł


Katalog wystawy „Morze, porty, ludzie. Twórczość Henryka Baranowskiego”, XIII z cyklu „Polscy artyści o morzu”, złożonej z prac artysty pochodzących m.in. z kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i innych placówek muzealnych.

Henryk Baranowski (1932-2005) łączył działalność artystyczną z uprawianiem zawodu marynarza. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Ognisku Kultury Plastycznej w Sopocie. Naukę kontynuował jako wolny słuchacz na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie. Uczył się tam pod kierunkiem m.in. Juliusza Studnickiego. Od roku 1956 działalność artystyczną łączył z czynną służbą w Marynarce Wojennej, w której dosłużył się stopnia komandora porucznika. Jego nazwisko wymieniane jest dzisiaj obok najwybitniejszych polskich marynistów XX wieku: Mariana Mokwy i Antoniego Suchanka, którzy niewątpliwie inspirowali Henryka Baranowskiego – łączyło go z nimi umiłowanie morza, a także przywiązanie do tradycji malarstwa realistycznego. Źródłem inspiracji były też dla niego rejsy dalekomorskie, pejzaże, ludzie i miejsca, które odwiedzał.

Baranowski malował widoki polskich wybrzeży, wielofigurowe kompozycje batalistyczne, wizerunki statków i okrętów. W swojej twórczości wykorzystywał motywy z Bliskiego Wschodu. Artysta podejmował też tematy historyczne związane z morzem, był też dobrym portrecistą.

Katalog wystawy „Morze, porty, ludzie. Twórczość Henryka Baranowskiego” zawiera 92 barwne reprodukcje prac artysty oraz streszczenie i katalog prac w języku angielskim.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania