książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria historia narodów
Okres historyczny historia najnowsza
Najnowsza historia świata tomy 1-4 Pakiet

Nakład wyczerpany!

Najnowsza historia świata tomy 1-4 Pakiet

1945-2007 Patek A. (red.), Rydel J. (red.), Węc J.J. (red.) Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-08-04286-1; 978-83-08-04287-8;

Oprawa: miękka
Ilość stron: 1668
Wymiary: 140 x 200

Dostępność: Niedostępna

50.00 zł


Książka dla wszystkich, którzy interesują się wydarzeniami we współczesnym świecie. Niezbędna dla studentów historii, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych, europeistyki, kulturoznawstwa, socjologii i dziennikarstwa.

Pierwszy tom omawia lata 1945-1963. Jest to okres rozszerzania się najgroźniejszego totalitaryzmu drugiej połowy XX wieku, komunizmu, który za rządów Stalina i Mao ujawnił w pełni swe oblicze. Równocześnie w tych latach nastąpił rozpad imperiów kolonialnych, a rozwinięte kraje Zachodu przystąpiły do budowy "państw dobrobytu".

W tomie drugim omówiono powolne wyciszanie konfliktu Wschód-Zachód, szczyt potęgi systemu komunistycznego, który jednakże doszedł już do granic swojego rozwoju, a jednocześnie pokazano porażki polityczne i wstrząsy w świecie zachodnim, będących bodźcami do poszukiwań nowych koncepcji polityki i rozwoju cywilizacyjnego.

Lata 1979-1995, którym poświęcony jest trzeci tom, to epoka konsolidacji gospodarczej i politycznej świata zachodniego oraz coraz wyraźniejszego zastoju w krajach komunistycznych. Kiedy na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych system komunistyczny legł w gruzach, w państwach rejonu Pacyfiku dokonał się dynamiczny rozwój ekonomiczny, zwiastujący bliską detronizację świata atlantyckiego.

W tomie IV autorzy koncentrują się na nowej roli polityki międzynarodowej, postępach globalizacji i dziejach konfrontacji między fundamentalizmem islamskim a cywilizacją zachodnią. Tom IV uzupełniają:
obszerna bibliografia publikacji dotyczących lat 1945-2007
wykazy wszystkich państw powstałych po II wojnie światowej
bazy danych i katalogi bibliotek dostępnych przez Internet
adresy stron www o tematyce historycznejOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania