książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny przekrojowe
Największe bitwy w historii

Największe bitwy w historii

Cawthorne N. Bellona
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-11-11082-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 222
Wymiary: 215 x 305

Dostępność: Na półce

47.00 zł


Wielkie bitwy to punkty zwrotne dziejów. Dochodzi do nich w chwili i miejscu zderzenia kultur i ideologii. Pod Maratonem okazało się, że rodząca się cywilizacja grecka zdołała odeprzeć atak wschodniej potęgi. Nad Granikiem w roku 334 p.n.e. fortuna zdecydowanie odwróciła się od wielkiego azjatyckiego imperium. Można dostrzec w tych wydarzeniach początek zmagań między Wschodem a Zachodem, które trwają przez całą historię, aż do naszych dni.
Wszystkie wielkie bitwy opisane w tej książce miały kluczowe znaczenie w dziejach. Gdyby wynik którejkolwiek z nich był inny, świat wyglądałby inaczej. A przecież rezultat żadnej - z wyjątkiem może Iwo Jimy i Berlina - nie był z góry przesądzony. Także te dwa wymienione starcia stanowią znaczące fragmenty długotrwałych konfliktów, których rozstrzygnięcie mogłoby łatwo - i z katastrofalnymi następstwami - przybrać inną postać. Jakże chętnie zapominamy też, że żylibyśmy na innej Ziemi, gdyby nie zdarzył się "cud w Dunkierce".
Niektóre z przedstawionych bitew wygrali natchnieni wodzowie: Aleksander Wielki, Cezar, książę Marlborough, Wolfe, Napoleon, Nelson, Waszyngton, Grant i inni stali się sławni na wieki. Kiedy indziej zadecydowała technika. Pod Crécy i Azincourt zwyciężyli angielscy łucznicy - prostacy, zupełnie pozbawieni respektu wobec francuskich arystokratów; pod Yorktown nieokrzesani Amerykanie z niewielką pomocą Francuzów pobili najpotężniejszy naród świata.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania