książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Następca komendanta Edward Śmigły-Rydz

dostępna w ciągu 7-21 dni

Następca komendanta Edward Śmigły-Rydz

Materiały do biografii Jabłonowski M., Stawecki P. Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7545-474-1

Oprawa: twarda
Ilość stron: 546
Wymiary: 160 x 240

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

70.00 zł


Marszałek i naczelny wódz w wojnie 1939 r, Edward Śmigły-Rydz należał do czołowych postaci Drugiej Rzeczypospolitej. Jego życie jest przykładem szybkiej kariery wojskowej i politycznej. Był świetnym mówcą, umiejącym znaleźć drogę do serc i umysłów słuchaczy. Przed 1939 r. cieszył się znaczącą - umiejętnie podtrzymywaną - popularnością zwycięskiego dowódcy, ale i polityka, który potrafi wyprowadzić kraj z najtrudniejszej sytuacji.
W ostatnich latach Drugiej Rzeczypospolitej odgrywał rolę pierwszoplanową i był zarazem postacią tragiczną. Po klęsce wojennej 1939 r. został niemalże powszechnie potępiony za opuszczenie oddziałów walczących na ziemi polskiej jeszcze przez ponad dwa tygodnie.
W momencie przekraczania granicy polsko-rumuńskiej na Czeremoszu miał kilka możliwości. Mógł powrócić do walczącej Warszawy i bronić jej wraz z innymi żołnierzami. Mógł polec na polu walki, jak wodzowie polscy Stanisław Żółkiewski czy Józef Poniatowski. Dróg tych jednak nie wybrał.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania