książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Nasz ostatni biuletyn wojenny

HIT

Nasz ostatni biuletyn wojenny

Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny z dziennych notatek zebrał Dr. Wincenty Daniec Daniec W. Mitel
I (w tej edycji)
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-67257-02-2

Oprawa: twarda
Ilość stron: 224
Wymiary: 175 x 245
Tom: II

Dostępność: Na półce

52.00 zł


Reprint na podstawie oryginalnego wydania z 1931 r.

Może to tylko objaw zarozumiałości, atoli po pewnem wahaniu, czy moje notatki kontynuować, przyszedłem do przekonania, że wobec początkowo nieprawdopodobnego przedłużania się wojny, zaszło tak wiele wypadków, iż rejestrujących je pamiętników będzie raczej za mało, niż za wiele.

Braki i luki stąd powstałe, tylko literatura pamiętnikarska zastąpić by mogła; mam więc przekonanie, że literatura ta wobec niezliczonych codziennych doniosłych i interesujących wydarzeń, mimo może znacznej liczby piszących, będzie jeszcze za skąpą, wprost znikomą i wyczerpie zaledwie drobną cząstkę olbrzymiego materjału.

Ludzie cierpią zbyt wiele, aby wszystko można było opisać, równocześnie niejednego raczej odeszła chęć do pisania, jeżeli ją miał dotąd, a nie brak takich, którym już nawet żyć się nie chce.

Cierpią nie tylko od wojny samej, ale może jeszcze więcej od ludzi szpetnego charakteru, tak "nieprzyjaciół", jak co jeszcze gorsze, od tak zwanych "naszych", którzy mienią się być oswobodzicielami, a są najgorszymi gnębicielami i wrogami.

W takich czasach jak obecne, dla upamiętnienia bodaj urywków tego, co się dzieje, do odmalowania przemijających czasów i wyjątkowych stosunków, wśród, których żyć nam przyszło, za pióro winien chwytać każdy, kto pisać potrafi, a mimo to tysiące rzeczy pozostanie bez wzmianki.


W sprzedaży dostępny również tom I wspomnień autora: https://odk.pl/pamietnik-z-przezyc-wielkiej-wojny,53346.htmlOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania