książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria fakty, domysły, interpretacje
Okres historyczny przekrojowe
Niedokończona wojna? „Polskość” jako zadanie pokoleniowe

Niedokończona wojna? „Polskość” jako zadanie pokoleniowe

Traba R. (red.) Instytut Studiów Politycznych PAN
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-65972-78-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 646
Wymiary: 150 x 240

Dostępność: Na półce

52.50 zł


Tom Niedokończona wojna? „Polskość” jako zadanie pokoleniowe składa się z 23 artykułów podzielonych na cztery rozdziały: Co to jest „polskość”?; Wojna i jej pamiętanie: wartości i postawy; Tradycja i nowe konstrukcje tożsamościowe; Artystyczne i literackie (de)konstrukcje „polskości”. Zamknięciem czterech rozdziałów analitycznych jest dyskusja: Co to jest „polskość”? Tożsamości indywidualne wobec zbiorowych wyobrażeń.

Do kogo należy „polskość”? Jakie postawy narodowe reprezentowali Polacy? Czy „polskość” definiowana przez państwo może wykluczać innych obywateli uważających się za Polaków? Czy można być Polakiem w Niemczech nie będąc Wallenrodem? A może „dziś można być tylko Polakiem bez zastrzeżeń, albo nie być nim wcale”? Te i wiele innych, również obecnie aktualnych, tematów podejmują historycy, literaturoznawcy, historycy sztuki, politolodzy, antropolodzy, socjologowie.

Wśród autorek i autorów m.in. Włodzimierz Borodziej, Hans Henning Hahn, Basil Kerski, Andreas Lawaty, Andrzej Mencwel, George Mink, Piotr Mitzner, Piotr Rypson, Anna Wolff-Powęska oraz kilkunastu innych z czołowych ośrodków akademickich w Polsce, Niemczech, Francji.

Tom wzbogaca ponad 50 barwnych ilustracji oraz dodatkowo część ze streszczeniami w języku angielskim.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania