książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny przekrojowe
O sztuce płaszczenia się

O sztuce płaszczenia się

Silbermann A. Wyd. Naukowe UMK
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-231-5095-4

Oprawa: miękka z obwolutą
Ilość stron: 238
Wymiary: 130 x 180

Dostępność: Na półce

37.30 zł


Pochlebstwo, sykofancja, płaszczenie się – wiele nazw, ale wszystkie można spiąć dobrze znanym i swojskim słowem: lizusostwo. Któż z nas nie spotkał kiedyś szkolnego lizusa – pupilka nauczycieli, korporacyjnego pochlebcy sprawnie wspinającego się po szczeblach awansu lub polityka gładko wpełzającego w łaski przywódcy politycznej partii?

Choć pochlebstwo jest dobrze znane już od starożytności – pisali o nim Konfucjusz, Ezop, Teofrast, a potem Szekspir czy Dickens – nie doczekało się dotąd bardziej systematycznego opracowania. Podjął się tego dopiero współczesny badacz Alphons Silbermann w prezentowanym eseju.

Sztuka płaszczenia się to opowieść o strukturze relacji społecznych, w których klasyczne lizusostwo bądź pochlebstwo są jednymi z wielu strategii zachowań. Obok wskazania źródeł, form i mechanizmów płaszczenia się książka stawia bardzo ważne pytanie: czy nasze współczesne formy życia pozwalają staremu wynalazkowi lizusostwa jedynie trwać, czy może raczej – imponująco rozkwitać?Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania