książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Od Kesslera do Moltkego

Od Kesslera do Moltkego

Dzieje Poselstwa i Ambasady Niemiec w Warszawie w latach 1918–1939 Jung R. Ibidem
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-62331-15-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 375
Wymiary: 160 x 235

Dostępność: Na półce

49.90 zł


Koniec I wojny światowej wykreował nową rzeczywistość na politycznej mapie Europy. Wskutek klęski Niemiec w Wielkiej Wojnie stało się możliwe odbudowanie, po 123 latach zniewolenia, niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo polskie ponownie stało się podmiotem na arenie międzynarodowej, co wymusiło konieczność nawiązania i utrzymywania kontaktów dyplomatycznych z II Rzeszą Niemiecką.

W prezentowanej książce przedstawione zostały dzieje najwyższego przedstawicielstwa dyplomatycznego Niemiec w Polsce, głównie w kontekście jego działalności w obszarze spraw politycznych i gospodarczych.

Historia niemieckiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce została ukazana przez pryzmat działalności kierowników placówki warszawskiej, którzy w latach 1918¬–1939, w zależności od stopnia zaawansowania relacji bilateralnych, występowali w stolicy Polski w różnych rangach dyplomatycznych. Przedstawiono zatem kreatywną i, co za tym idzie, specyficzną rolę kolejno Harry’ego Kesslera, Alfreda von Oberndorffa, Herberta von Dirksena, Hansa von Schöna, Ulricha Rauschera i Hansa-Adolfa von Moltke w kształtowaniu stosunków niemiecko-polskich.

Książka została oparta w znacznym stopniu na badaniach archiwalnych, przeprowadzonych w archiwach niemieckich i polskich, a także na materiałach pamiętnikarskich oraz międzywojennej prasie niemieckiej i polskiej.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania