książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Od poligonu artyleryjskiego do lotniska turystycznego

Od poligonu artyleryjskiego do lotniska turystycznego

Kowalski R. PTH Oddział w Nowym Targu
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-60306-56-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 16
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Na półce

12.10 zł


Praca wydana z okazji przypadającej w 2010 roku 80-tej rocznicy otwarcia pierwszego lotniska turystycznego w Polsce.
W latach 80-tych XIX w. na terenie lotniska istniał poligon artyleryjski, na którym startował m.in. balony obserwacyjne, ćwiczące z jednostkami artyleryjskim z Twierdzy Kraków i Przemyśl. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości poligon przejęło wojsko polskie, lokując tutaj m.in. dywizjon 1 pułku artylerii górskiej. W latach dwudziestych XX w. latały stąd samoloty 2 Pułku Lotniczego, współpracujące z oddziałami piechoty ćwiczącymi na poligonie w Czarnym Dunajcu. W roku 1930 r. gościł na lotnisku z inspekcją przedstawiciel japońskiego Sztabu Generalnego.

Na nowotarskim lotnisku uroczyście otwartym 3 sierpnia 1930 r., odbyły się Podhalańskie Zloty Awionetek, działało także prężnie miejscowe koło LOPP organizujące bardzo popularną imprezę Tydzień Lotniczy. Było ono również lotniskiem etapowym ogólnopolskim rajdzie samolotowym „Lot Południowo- Zachodni Polski”.

Wybuch II wojny światowej przerwał rozwój lotniska w Nowym Targu. W tym okresie było ono wykorzystywane przez Luftwaffe, jako lotnisko zapasowe.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania