książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje , warsztat
Okres historyczny XIX wiek
Od Zjazdu w Łodzi do Zjazdu w Szczecinie

Od Zjazdu w Łodzi do Zjazdu w Szczecinie

Bilans badań nad dziejami szlachty i ziemiaństwa na ziemiach polskich w XIX wieku Makowski K. A. (red.), Karolczak K. (red.) DiG
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-7181-998-8

Oprawa: twarda
Ilość stron: 212
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

52.50 zł


Oddawany do rąk Czytelników tom to próba oceny piśmiennictwa powstałego w ćwierćwieczu między Powszechnym Zjazdem Historyków Polskich w Łodzi i Zjazdem w Szczecinie, dotyczącego dziejów ziemiaństwa, warstwy społecznej odgrywającej przez cały XIX wiek wiodącą rolę w życiu publicznym i gospodarczym ziem polskich.

Zaprosiliśmy do współpracy historyków z różnych ośrodków naukowych, najlepszych w Polsce znawców problematyki ziemiańskiej. Są wśród nich: Wiesław Caban, Tadeusz Epsztein, Sławomir Górzyński, Kazimierz Karolczak, Dorota Michaluk, Witold Molik, Tomasz Rembalski, Łukasz T. Sroka, Włodzimierz Stępiński, Szczepan Wierzchosławski.

Przygotowane teksty z jednej strony bilansują osiągnięcia historiografii poświęconej dziewiętnastowiecznemu ziemiaństwu na ziemiach polskich, z drugiej stwarzają podstawę do dyskusji nad sformułowaniem programu spójnych, trójzaborowych badań, których celem powinno być opracowanie w przyszłości syntezy dziejów tej warstwy społecznej w XIX i na początku XX wieku.

(za: K. Karolczak, K. A. Makowski, Przedmowa)Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania