książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Ofiary terroru i działań wojennych w latach 1939-1945 z terenu Kreishaupmannschaft Busko

Ofiary terroru i działań wojennych w latach 1939-1945 z terenu Kreishaupmannschaft Busko

Trzeskowska-Kubasik K. Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-8229-684-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 904
Wymiary: 215 x 300

Dostępność: Na półce

52.50 zł


"W ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Terror okupacyjny na ziemiach polskich w latach 1939–1945” powstała baza zawierająca nazwiska osób zamieszkujących stale lub czasowo tereny Kreishauptmannschaft Busko, które w latach 1939–1945 poniosły śmierć w wyniku polityki terroru okupanta (zarówno niemieckiego, jak i sowieckiego). Należy zaznaczyć, że jest to pierwsza tak rozległa lista ofiar z podanego terytorium.
Publikacja powstała w ramach współpracy z licznymi instytucjami polskimi i zagranicznymi. Głównym założeniem bazy jest przywrócenie imion i nazwisk ofiarom terroru niemieckiego i sowieckiego na terenie Kreishauptmannschaft Busko. Obecnie zbiór liczy 12 436 rekordów. Za każdym stoi indywidualna tragedia ludzka. Niemal każda polska rodzina straciła kogoś ze swoich bliskich, została pozbawiona mienia lub ucierpiała wskutek represji. Przywrócenie tych imion i nazwisk jest jednoznaczne z upamiętnieniem ofiar, a to istotne dla młodego pokolenia. Kolejnym celem powstającej bazy jest zlokalizowanie poszczególnych miejsc kaźni na terenie Kreishauptmannschaft Busko.
Praca może stanowić punkt odniesienia do prowadzenia dalszych badań demograficznych dotyczących określenia strat osobowych na terenie poszczególnych miast i miasteczek lub analizy skali czy natężenia terroru na omawianym obszarze. Instytut Pamięci Narodowej zwraca się do mieszkańców powiatów buskiego i pińczowskiego z prośbą o włączenie się w prace nad bazą, by nie tylko oszacować straty w ludności, ale przede wszystkim przywrócić ofiarom II wojny światowej imiona i nazwiska.
"Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania