książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Opowieści Jarosławskiego Zasania część IV

Nakład wyczerpany!

Opowieści Jarosławskiego Zasania część IV

Kuca J. Edytorial
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-66309-31-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 334
Wymiary: 170 x 245

Dostępność: Niedostępna

63.00 zł


Książka wydana i opracowana przez Jana Kucę pozwala poznać przeszłość północnej Jarosławszczyzny z XX wieku. Autor oparł swoją publikację zarówno na źródłach pisanych, jak i opowieściach mieszkańców tych terenów, gdyż wiele archiwalnych źródeł bezpowrotnie zniszczyły wojny światowe oraz polityka władz komunistycznych w latach 50-tych. Jan Kuca wykonał ogromną i zarazem żmudną pracę dokumentacyjną, która pozwoli zachować od zapomnienia wiele osób, wydarzeń, losów i miejsc.

Opisane w książce wspomnienia Józefa Buszty obejmujące niemal cały XX wiek są zapisem niekiedy dramatycznych losów, ale opowiadają też o niezwykłej sile powstawania i rozpoczynania na nowo.

O dramatycznych wydarzeniach podczas wojny i rozdzielaniu w akcjach deportacyjnych w Czerwonej Woli rodzin polsko-ukraińskich w IV tomie opowiada Janina Maurer.

W „Opowieściach Jarosławskiego Zasania” napotkamy też opisy dawnych obrzędów weselnych. Autorka tekstów o Jarosławszczyźnie Zofia Tabin w sprytny sposób wciąga czytelnika w wir akcji, czyniąc go niejako uczestnikiem wesela.

Czwarty zbiór opowieści Jana Kucy, podobnie jak poprzednie jego części, pełni bardzo ważną rolę kulturową, budząc i rozwijając świadomość mieszkańców terenów takich miejscowości jak: Sieniawa, Adamówka, Cieplice, Majdan Sieniawski, Czerwona Wola czy Radawa.

Wiele razy na stronach tego bogato ilustrowanego wydawnictwa odnajdujemy też wątki związane z Jarosławiem.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania