książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny II Wojna Światowa
Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945

Ostatnia twierdza Hitlera. Breslau 1945

Hargreaves R. Rebis
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-8188-052-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 536
Wymiary: 150 x 230

Dostępność: Na półce

50.00 zł


Rozszerzone wydanie (2020 rok) książki, która poprzednio ukazał się w 2014 r.

Festung Breslau była najdłużej broniącą się twierdzą III Rzeszy, skapitulowała cztery dni po upadku Berlina i zapłaciła za to niemal całkowitym zniszczeniem. Podczas oblężenia zginęło do 80 tys. cywilów, a życie można było stracić nie tylko z rąk radzieckich żołnierzy - za każde słowo podważające wiarę w zwycięstwo i Führera groził stryczek lub rozstrzelanie. Mimo wojny mieszkańcy Breslau długo musieli się bać - wprawdzie w listopadzie 1941 r. spadło na miasto kilka bomb, ale zginęło tylko dziesięć osób. Były kartki na żywność, obowiązek zaciemniania domów i zakaz słuchania obcych radiostacji. Ale Breslau długo leżało poza zasięgiem sowieckich i alianckich samolotów i raczej nie zakładano, że nadciąga zagłada.
Dopiero w sierpniu 1944 r. miasto zostało ogłoszone twierdzą, co znaczyło, że ma pełnić funkcję falochronu, wiążąc znaczną ilość wojsk nieprzyjaciela i rozbijając napór radzieckiej ofensywy.
Oblężenie Breslau stanowiło przerażający i prawdziwie poruszający dramat. Przez wzgląd na uczestniczących w nm ludzi, niezależnie od narodowości, ta historia zasłużyła na to by ją opisać.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania