książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Ostatnie stulecie Falkenburga

Nakład wyczerpany!

Ostatnie stulecie Falkenburga

Złocieniec, przygoda z historią, cz. 2 Leszczełowski J. Agencja Wydawniczo-Usługowa ALJAR
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-925612-2-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 292
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Niedostępna

33.50 zł


Jest to drugie, poprawione wydanie książki, która jest kontynuacją opowieści o historii miasteczka w widłach Drawy i Wąsawy. Tym razem autor postanowił opowiedzieć o bardzo burzliwym okresie w historii miasta: 1853 - 1945.
Druga połowa dziewiętnastego wieku oznaczała dla miasta okres prosperity. Silna armia pruska prowadzi wprawdzie liczne wojny, lecz działania przenosi na terytoria przeciwników, a to zapewnia spokój, który jest warunkiem rozwoju gospodarczego. Po wojnie z cesarstwem francuskim szerokim strumieniem popłynęły do pruskiej kasy pieniądze z kontrybucji wojennej. Pomorskie miasteczka korzystają z tej szansy w różnym stopniu. Mieszkańcy Złocieńca nie zmarnowali okazji. Tutaj powstaje w 1838 pierwsza na Pomorzu przędzalnia napędzana maszyną parową. Do miasta zjeżdżają się tkacze z całego Pomorza, żeby skorzystać z jej usług. Fabryczki włókiennicze powstają jak grzyby po deszczu. Wkrótce jest ich aż osiem. Włókniarze inwestują swoje pieniądze w nową gałąź przemysłu – ceramikę budowlaną. Pierścień fabryk włókienniczych otoczony został nowym pierścieniem nowoczesnych cegielni. Miasto miało szczęście do wybitnych osób, które piastowały w tym czasie funkcję burmistrza. Dzięki staraniom skutecznych włodarzy miasta powstawały liczne budowle, które możemy podziwiać do dziś. Kres tej sielance położy I wojna światowa. Niezwyciężona pruska armia ponosi klęskę i nie chce zamawiać płótna na mundury. Dwie trzecie mieszkańców traci pracę. Matki płaczą po zabitych synach, a w mieście i okolicach wyrastają pomniki poległych. Omawiając skutki wielkiej wojny, autor zaprasza czytelnika na wędrówkę po ulicach miasteczka i po okolicznych miejscowościach, gdzie, jak się okazuje, można znaleźć bardzo wiele pamiątek związanych z I wojną światową: pomniczki, napisy na dzwonach, tablice itp.
Okropności wojenne nie przyniosły wystarczająco głębokiej refleksji i stosunkowo szybko przeważać zaczęła chęć rewanżu za klęskę i za utracone terytoria. Wielki kryzys ekonomiczny spotęgował nieufność do demokratycznych rządów. W dręczonym bezrobociem Złocieńcu Hitler otrzymuje większość głosów podczas wyborów prezydenckich. W powiecie drawskim NSDAP uzyskuje najlepszy wynik wyborczy w całych Niemczech. Dojście do władzy nazistów zbiegło się z ogólną poprawą sytuacji gospodarczej na świecie. W mundury ubierają się teraz nie tylko żołnierze, policjanci i kolejarze, ale także coraz liczniejszy funkcjonariusze partyjni i członkowie organizacji paramilitarnych. Do złocienieckich fabryk płyną zamówienia na płótno mundurowe. Cegielnie produkują na potrzeby pobliskich inwestycji budowlanych: autostrada, ośrodek ćwiczebny w Bornym Sulinowie i Ordensburg nad Krosinem. W mieście panuje euforia i mało kto zauważa coraz wyraźniejsze symptomy nadchodzącej katastrofy. Za te bezkrytyczne zaślepienie ludność Falkenburga zapłaci w marcu 1945 roku, kiedy miasto o tej nazwie odejdzie w niebyt historii.
Oprócz przedstawienia chronologicznego układu dziejów autor poświęcił kilka rozdziałów historii złocienieckich instytucji: sądów, kin i straży pożarnej. Wiele miejsca autor poświęcił opowieści o miejskich parkach, kąpieliskach i urokach okolic. Zainteresowanie czytelników powinien wzbudzić rozdział poświęcony nazistowskiemu ośrodkowi szkoleniowemu w Budowie (Ordensburg nad Krosinem). Jest to jeden z trzech ośrodków tego typu, jakie oddano do użytku w hitlerowskich Niemczech w 1936 roku. Monumentalne budowle do dziś wzbudzają wiele emocji i są źródłem powstawania wielu nieprawdopodobnych legend. Pierwsze tak szerokie opracowanie dotyczące tego obiektu wyjaśnia wiele zagadek i obala szereg mitów. Walorem książki są liczne ilustracje i powiązanie opisów historii z obiektami, które do dzisiaj można podziwiać w mieście i okolicy.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania