książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Osterwa. Dzienniki wypraw 1938-1939

Osterwa. Dzienniki wypraw 1938-1939

Kuczyński A. (red.), Świątkowska W. (red.) Muzeum Teatralne
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-66124-20-2

Oprawa: twarda
Ilość stron: 474
Wymiary: 140 x 210

Dostępność: Na półce

49.00 zł


Niezwykłe życie XX-wiecznych aktorów z perspektywy jednego z nich. Książka, która pierwotnie miała być tylko prywatnym dziennikiem, z pewnością przyciągnie nie tylko miłośników historii i teatru, lecz także pasjonatów dwudziestolecia międzywojennego, socjologów czy antropologów kultury.

"Osterwa. Dziennik wypraw 1938-1939" to połączenie trzech osobnych zeszytów z zapiskami z podróży (prywatnej do Ceuty i dwóch służbowych po prowincjonalnych teatrach II RP) oraz regulaminów i dokumentów z okresu letnich objazdów Reduty po Polsce. Czytelnik ma możliwość dokładnego poznania charakterystycznej ówcześnie formy przemieszczania się teatru z miejsca na miejsce. Podczas objazdów przedstawiano sztuki m.in. Żeromskiego czy też Zwieyskiego.

W publikacji przybliżane są wydarzenia zza scenicznej kurtyny, nieznane oraz niewidoczne dla widzów. Następuje również wgląd w życie prywatne różnych osób związanych z teatrem: aktorów, uczestników, pracowników technicznych. Nie brakuje też sielankowych zdjęć z objazdów Reduty. Ponadto w książce spotykamy się z niezwykłymi kontrastami dotyczącymi panującej rzeczywistości. Wyobrażenia o wspaniałym aktorskim życiu stają na wprost brudnych sal, zimnych, zapuszczonych teatrów oraz gnijących wagonów mieszkalnych. Rzeczywistość została ukazana brutalnie, lecz z pedagogiczną starannością oraz ciekawością, jak na Juliusza Osterwę przystało.

Autorzy książki, czyli Andrzej Kruczyński i Wanda Świątkowska, świetnie zebrali zapiski Juliusza Osterwy. Mimo że same w sobie stanowią jednomyślną całość, razem dają czytelnikowi unikalną możliwość zagłębienia się w sfery życia teatralnego, które dotychczas były znane tylko nielicznym. To poruszająca opowieść o życiu, sztuce oraz przeszkodach stawianych przez los w najbardziej nieoczekiwanych momentach życia.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania