książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria sekretna wojna
Okres historyczny II Wojna Światowa
Pakt z diabłem

Pakt z diabłem

Calvi F. Jeden Świat
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-989632-33-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 328
Wymiary: 145 x 205

32.00 zł


Druga wojna światowa wciąż kryje wiele sekretów… Kto wiedział o Holocauście i kiedy informacje o nim przedostały się do publicznej wiadomości? Czy alianci mogli uratować europejskich Żydów? Amerykańskie służby specjalne (CIA, US ARMY, FBI) odtajniły właśnie setki dokumentów rzucających nowe światło na uznane dotychczas fakty. Dokumenty ukazują napięte stosunki między siłami specjalnymi i organizacją wywiadowczą „Gehlen organisation” która dawała schronienie kryminalistom wojennym i byłym oficerom SS, a która w 1955 r. dała początek zachodnioniemieckim służbom specjalnym. To także opowieść o ostatecznej porażce w tropieniu najbardziej znanych przestępców wojennych:
Waltera Rauffa – wynalazcy przenośnych komór gazowych, który uniknął aresztowania przez aliantów w 1945 roku i znalazł schronienie najpierw w Syrii, później w oddziałach śmierci w Chile; doktora Mengele, znanego jako „Anioł Śmierci”, który dokonywał eksperymentów medycznych na więźniach obozu Auschwitz.
Fabrizio Calvi znalazł także świadka, dawnego agenta francuskiej SDECE, który mówi o tym, czego nie ma w archiwach: o spadkobiercach Bormanna i Hitlera, którzy kupili sobie bezkarność oddając Adenauerowi siedem milionów dolarów ze skarbca Trzeciej Rzeszy.
Czy zatem relacje aliantów z nazistami w czasie i po zakończeniu drugiej wojny światowej nie przypominają paktu z diabłem?
Autor podejmuje próbę odpowiedzi na najbardziej kłopotliwe pytania:
- czy alianci mogli uratować europejskich Żydów?
- dlaczego wielu zbrodniarzy wojennych uniknęło sprawiedliwej kary?
- czy po wojnie CIA była manipulowana przez zbrodniarzy wojennych z organizacji Gehlena?
- co kryje tajemnica węgierskiego "złotego pociągu"?
- jaki był rozmiar infiltracji sowieckiej w siatkach nazistowskich podczas zimnej wojny, w uśpionych organizacjach Martina Bormanna?
- jak ocenić dziś nadzorowaną przez amerykański sztab generalny operację Paperclip/Overcast, czy wstydliwą historię Chase Manhattan Bank?
- dlaczego miliony dokumentów w archiwach amerykańskich, brytyjskich, francuskich i rosyjskich dotyczących Holocaustu ciągle są utajnione?
Fabrizio Calvi, specjalista w dziedzinie historii wywiadu, opisuje mechanizmy konspiracyjnej ciszy, otaczającej zagładę Żydów w Europie, zwłaszcza podczas konferencji bermudzkiej na temat uchodźców, otwartej w dniu wybuchu powstania w warszawskim getcie. Książka jest ważnym, chociaż kontrowersyjnym głosem w dyskusji o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń minionego wieku.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania