książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny II Wojna Światowa
Panzerjäger. Historia niszczycieli czołgów

Panzerjäger. Historia niszczycieli czołgów

Tom 2: 1943-1945 Anderson T. Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2023
Seria: sekrety historii
ISBN: 978-83-8151-552-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 288
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Na półce

43.00 zł


Historia niemieckich niszczycieli czołgów w okresie od błyskawicznych postępów Wehrmachtu na froncie wschodnim po upadek Trzeciej Rzeszy w 1945 roku.

Od 1939 roku do końcowych miesięcy 1943 roku armia niemiecka odnosiła zwycięstwa na polach bitewnych w Europie, gdyż wojska stawiające jej opór nie miały odpowiedzi na jej nowatorską taktykę ścisłego współdziałania broni pancernej, artylerii i lotnictwa. Bardzo ważną rolę w tej nowej doktrynie militarnej odgrywały Panzerjäger – jednostki wyposażone zarówno w armaty holowane, jak i mobilne samobieżne działa przeciwpancerne.

Niedługo po tym, jak armie niemieckie przekroczyły granice sowiecką w 1941 roku i napotkały groźne, bardzo nowoczesne na owe czasy czołgi przeciwnika – średnie T-34 i ciężkie KW-1 – musiały uciekać się do improwizacji w zmaganiach z nimi, bo ówczesna standardowa broń przeciwpancerna Wehrmachtu okazała się nieskuteczna w walce z tymi wozami bojowymi. Dało to impuls do szybkiego opracowania nowej armaty przeciwpancernej, 7,5 cm PaK 40, oraz wielu uzbrojonych w nią dział samobieżnych.

Niniejsza książka to drugi tom historii Panzerjäger. Autor opisuje w nim ewolucję roli tych jednostek od chwili uderzenia na Związek Sowiecki w 1941 roku, poprzez okres zmagań z Brytyjczykami na północnoafrykańskiej pustyni, po coraz bardziej rozpaczliwe boje na froncie wschodnim z gigantyczną Armią Czerwoną, stopniowo spychającą siły niemieckie ku Berlinowi. Szczegółowo przedstawia typy uzbrojenia jednostek Panzerjäger, takie jak działo samobieżne Hornisse/Nashorn, wprowadzone z zadaniem powstrzymania potęgi sowieckich sił pancernych, oraz metody ich użycia na polach bitew w zmaganiach ze zdecydowanie przeważającym liczebnie nieprzyjacielem. Tekst wzbogacają niepublikowane wcześniej zdjęcia z lat wojny oraz oryginalne dokumenty historyczne – meldunki i raporty bojowe.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania