książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria historia narodów , polityka i ideologia
Okres historyczny przekrojowe
Parlamentaryzm w historii politycznej Danii

Parlamentaryzm w historii politycznej Danii

Studium ustrojowe Osiński J. Elipsa
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-8017-459-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 626
Wymiary: 165 x 245

Dostępność: Na półce

87.00 zł


Jest to kolejna publikacja poświęcona problematyce ustrojowej państw regionu, wcześniej ukazały się doskonałe pozycje Autora poświęcone Finlandii i Islandii oraz Norwegii. Pokazuje ona Danię, a w tym kontekście cały region, jako wyjątkowe miejsce w dziejach oraz teraźniejszości parlamentaryzmu.

Joachim Osiński, po raz kolejny, potwierdził w tej pracy swoje kompetencje znawcy poszczególnych państw oraz całego regionu. nordyckiego Niezwykle cenna jest jego wnikliwość wynikająca ze znajomości kultury, historii oraz języków skandynawskich.. Ukazanie kwestii ustrojowych z dbałością o szczegóły procesów dziejowych o charakterze społeczno-ekonomicznych, społeczno-cywilizacyjnych w powiązaniu z dynamizmem zmian o charakterze regionalnym i globalnym to niewątpliwy, niezaprzeczalny sukces Autora. Czytelnik dostanie do rąk opracowanie, które pozwoli mu na zrozumienie procesów, a nie tylko ich potraktowanie jako fakt o charakterze prawno-ustrojowym.

Początek analiz zawartych w monografii Autor umieścił w okresie wojen napoleońskich początku XIX wieku, bowiem w tym czasie upatrywać należy genezy nowożytnej historii politycznej Królestwa Danii. Monografię zakończył analizą sytuacji przed wyborami do Folketingu, które powinny się odbyć najpóźniej 4 czerwca 2023 r. oraz próbą określenia perspektyw rozwoju systemu parlamentarnego.

W opracowaniu, w którym występują głównie ujęcia charakterystyczne dla nauk o polityce, obok wątków konstytucyjno-prawnych analizowana jest również praktyka ustrojowa, określony styl sprawowania urzędu premiera (statsminister), mający również związek z cechami osobowości, doświadczeniem i umiejętnościami negocjacyjnymi, konkurencyjne i konsensusowe funkcjonowanie dwuizbowego Rigsdagu i jednoizbowego Folketingu oraz kontekst sytuacyjny, na który składają się wątki gospodarcze, społeczne, kulturowe w ujęciu historycznym i współczesnym. Istotne są również analizy dotyczące zachowań parlamentarnych poszczególnych deputowanych lub grup (frakcji) partyjnych wyrażające się w utrwalonej „pamięci instytucjonalnej” istniejącego od ponad 170 lat Folketingu.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania