książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Początki Auschwitz

Początki Auschwitz

w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych Cywiński P. M. A. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7704-091-1

Oprawa: twarda
Ilość stron: 164
Wymiary: 150 x 210

Dostępność: Na półce

31.50 zł


Dnia 14 czerwca 2015 r. upłynęło 75 lat od przybycia pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Z tej okazji ukazała się książka „Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych”, której autorem jest dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Piotr M.A. Cywiński.
W publikacji fragmenty relacji byłych więźniów z pierwszego transportu zestawiono w siedmiu rozdziałach tworzących płynnie opowiedzianą historię 728 mężczyzn, którzy m.in. za działalność konspiracyjną oraz próby przedostania się do armii polskiej we Francji, trafili z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz.
Wybór cytatów, które złożyły się na niniejszą opowieść, został dokonany z poszanowaniem narracji linearnej, zawierającej te elementy chronologiczne, które są zdecydowanie wspólne dla wielu relacji albo też stanowią ciekawą egzemplifikację lub rozwinięcie wątków istotnie obecnych u innych. Relacje te były spisywane przez całe dekady.
Opowieść ta rozpoczyna się w chwili aresztowań i przewożenia do więzienia w Tarnowie, kończy natomiast najdłuższym apelem, po ucieczce więźnia Tadeusza Wiejowskiego. Wówczas, już po nadaniu numerów obozowych, morderczej kwarantannie, przebraniu w pasiaki nałożeniu obowiązku niewolniczej pracy, rytuał lagrowania dobiegł końca, a przybyli do Auschwitz w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych zostali przeistoczeni w regularnych więźniów obozu.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania