książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Polska Kazimierza Nowaka przewodnik rowerzysty

Polska Kazimierza Nowaka przewodnik rowerzysty

Łuczak J.Y. Sorus
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-626-5302-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 368
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Na półce

39.00 zł


Kazimierz Nowak to zapomniany przez 70 lat wielki polski podróżnik, który dwukrotnie przemierzył Afrykę w latach 1931–1936, a którego Ryszard Kapuściński stawia na równi z brytyjskimi podróżnikami – Livingstone’em i Stanleyem – odkrywany na nowo dzięki zredagowanej przez Łukasza Wierzbickiego książce pt. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd.
Wędrówkę cyklisty po Afryce poprzedziły jego kilkakrotne wyprawy po Polsce i Europie. Wydawnictwo Sorus postanowiło przygotować książkę Polska Kazimierza Nowaka. Przewodnik rowerzysty –pierwszą biografię podróżnika, skupioną na tej części jego życia, jaką spędził w Polsce w jej międzywojennych granicach.

Źródłem prezentowanych w książce informacji są przede wszystkim bardzo liczne pamiątki skrupulatnie przechowane przez 70 lat przez jego rodzinę, udostępnione Wydawnictwu, a nawet relacje osób, które go pamiętały.

Książka pokazuje międzywojenną Polskę oczami Nowaka, ale też zaprasza do obejrzenia miejsc z nim związanych. Przewodnik prowadzi po rodzinnych stronach, mieszkaniach, miejscach pracy i czasowego pobytu; a także niemal przez wszystkie miasta, miasteczka i wsie, jakie odwiedził w czasie kilku podróży po Polsce, które zazwyczaj były jednocześnie początkiem jego tras po Europie.
Książka jest nie tylko biografią, ale równie dobrze może spełnić rolę przewodnika rowerzysty – rowerzysty takiego, jakim był Kazimierz Nowak, jak i takiego, którym może być dzisiaj każdy.
Na wewnętrznej stronie okładki książki zamieszczona jest mapa Poznania z uwzględnieniem wszystkich „nowakowych” miejsc w tym mieście.
Praktycznym dodatkiem jest mapa przedwojennej Polski z zaznaczonymi trasami rowerowymi podróży Kazimierza Nowaka.
Opisane szlaki mogą posłużyć więc jako motyw i podstawa do ułożenia własnej wycieczki szlakiem Kazimierza Nowaka. A wiele osób ujrzy w książce Polskę swojej młodości lub młodości swoich rodziców czy dziadków.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania