książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje
Okres historyczny przekrojowe
Polskie silniki stacjonarne i ich producenci w XIX i XX w.

Polskie silniki stacjonarne i ich producenci w XIX i XX w.

Smela G., Zwierniak A. Ruthenus
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-7530-709-2

Oprawa: twarda
Ilość stron: 176
Wymiary: 205 x 295

Dostępność: Na półce

112.00 zł


Album „Polskie Silniki Stacjonarne” przybliża historie polskich producentów stacjonarnych silników spalinowych, czyli maszyn, które już od końca XIX wieku „poruszały” przemysł i rolnictwo. Książka jest pierwszą i jedyną tego typu publikacją, stanowiącą obecnie podstawowe kompendium wiedzy z tego zakresu. Zbiór zachowanych do dzisiaj silników przedstawionych w tej pracy zainteresuje przede wszystkim kolekcjonerów i pasjonatów zabytkowej techniki, do których również należą autorzy publikacji Grzegorz Smela i Andrzej Zwierniak.

Wydawać by się mogło, że słowa „silnik stacjonarny” nie budzą żadnych emocji poznawczych, a przedmiot naszych rozważań może być jedynie opisany w muzealnym katalogu. Nic bardziej mylnego! Książka Panów Grzegorza Smeli i Andrzeja Zwierniaka dowodzi, że badanie historii tych silników, a także ich producentów, może stać się fascynującą przygodą, nie tylko dla znawców i miłośników techniki, ale dla wszystkich, którym bliskie są dokonania techniczne polskich wytwórców XIX i XX wieku. Autorzy prowadzą Czytelnika interesującą ścieżką rozwoju silników stacjonarnych (czy też – jak mówiono przed laty – przemysłowych) w sposób atrakcyjny dla odbiorcy, uzupełniając opisy producentów i ich wyrobów historycznymi fotografiami, rycinami i reklamami. Istotne znaczenie mają współczesne zdjęcia, dokumentujące obiekty zachowane do dzisiaj. Opisowe części książki, utrzymane w konwencji popularyzatorskiej, zachęcają do lektury ciekawym doborem informacji sygnalizujących najważniejsze zagadnienia związane z danym producentem lub modelem silnika, a obszerna bibliografia pozwala na samodzielne rozwinięcie opowieści, zawartej w tej unikatowej pracy. Unikatowej i – co trzeba podkreślić – prekursorskiej, stanowiącej podstawowe kompendium wiedzy na temat silników stacjonarnych produkowanych na ziemiach polskich przez prawie 150 lat. Książkę traktować też można jako istotny przyczynek do dokumentacji dokonań coraz liczniejszej grupy kolekcjonerów, którzy nie żałując czasu i środków finansowych ratują zabytki polskiej techniki przed unicestwieniem. Zabytkowe silniki i prezentująca ich historię książka obu Autorów, pasjonatów tego tematu, to spójny, ważny i pożyteczny społecznie element polskiej kultury materialnej, dedykowany szczególnie młodemu pokoleniu Polaków.

(dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie)Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania