książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria dla dzieci
Okres historyczny przekrojowe
Polskie ziemie. Historia o tym, jak nasza ojczyzna zmieniała kształt

Polskie ziemie. Historia o tym, jak nasza ojczyzna zmieniała kształt

Kliszewski M. Muzeum Historii Polski
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-65248-60-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 68
Wymiary: 205 x 290

Dostępność: Na półce

43.70 zł


Dlaczego dzisiaj na północy Polska dotyka morza? Dlaczego na południu sięga gór? Z jakiego powodu na zachodzie granicą jest Odra, a z drugiej strony, na wschodzie ̶ Bug? Nie zawsze tak było.

Odkąd powstało polskie państwo, jego obszar często się zmieniał. Czasem był większy, a czasem mniejszy. W pewnym okresie Polacy żyli w Rzeczypospolitej, której terytorium było trzy razy rozleglejsze niż dziś i której mieszkańcy mówili wieloma językami.

Kiedy indziej państwo całkiem zniknęło z mapy na ponad sto lat.

Zmiany granic to historia sojuszy i wojen, zwycięstw i klęsk, spokoju i zamętu, wolności i niewoli, aktów odwagi i zdrady. To historia zdobywania i utraty ziem, obrony granic, walki o niezależność państwa, kształtowania się nowych narodów sąsiedzkich, ratowania godności życia i dorobku mieszkańców. To historia ludzi, którzy wpływali na bieg dziejów, i tych, którzy musieli się dostosować do dziejowych zmian.

O tym właśnie jest ta książka. Barwnie ilustrowana publikacja dla dzieci, które nie chodzą jeszcze na lekcje historii, i tych, które historii dopiero zaczynają się uczyć. Przeznaczona do samodzielnego czytania przez dzieci starsze i do czytania przez opiekunów dzieciom młodszym – zachęcająca do lektury familijnej.

Autor tekstu jest laureatem Konkursu Literacko-Edukacyjnego „40 Pokoleń” zorganizowanego przez Muzeum Historii Polski w 2018 roku. To wieloletni nauczyciel historii z Pomorza Gdańskiego, mający w dorobku dwie powieści historyczne.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania