książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Powrót rozstrzelanej armii

Powrót rozstrzelanej armii

Katyń - fakty, rewizje, poglądy Trznadel J. ANTYK
Rok wydania: 1994
ISBN: 83-86482-01-X

Oprawa: miękka
Ilość stron: 394
Wymiary: 145 x 200

Dostępność: Na półce

10.00 zł
„Powrót rozstrzelanej Armii” Jacka Trznadla to książka głęboko poruszająca, choć wzbudzanie emocji nie było jej głównym celem. Jest ona przede wszystkim pracą historyka dociekliwie pochylającego się nad faktami już poznanymi i tymi, które wciąż kryją się w mrokach niewiedzy.
Żadnej z książek o Katyniu nie potrafimy czytać spokojnie. Słowo Katyń niesie ze sobą wiele znaczeń, a każde jakoś do nas się odnosi, wciąż nas określa i czegoś od nas wymaga. Katyń, to sowiecki mord na jeńcach - polskich oficerach dokonany w 1940 roku. Katyń, to także symbol przywołujący tragiczny los wielkiej rzeszy Polaków zamęczonych na obszarach ZSRR. Katyń, to oczywiste pogwałcenie międzynarodowych praw oraz bezpośredni skutek paktu Ribbentrop - Mołotow, stanowiącego o nowym rozbiorze Polski. Ale katyńskie ludobójstwo to również logiczne ogniwo w systemie komunistycznego totalitaryzmu.
A stało się i tak, że kłamstwo o Katyniu legło u podstaw PRL-u. Było jego fundamentem, niby symbolicznym, ale tak realnym, że nikt nie mógł go ominąć. Na tym kłamstwie zbudowana została piramida kolejnych kłamstw przypieczętowujących naszą niesuwerenność. W żadnym fragmencie życia publicznego, od szkoły do polityki, prawda o Katyniu nie miała prawa zaistnieć w jakiejkolwiek postaci. Wszyscy kolejni partyjni funkcjonariusze kolejnych pięciolatek i etapów, bardziej i mniej twardogłowi, byli zakładnikami kłamstwa o Katyniu. W sposób niezwykle jasny i precyzyjny granica między prawdą i kłamstwem o Katyniu była granicą między naszą niepodległością a niewolą.
Dlatego Katyń to nie tylko fakt historyczny, ale również symbol mający swoje miejsce w naszej świadomości, indywidualnej i społecznej. Jacek Trznadel jest chyba jednym z pierwszych autorów, wśród zajmujących się tym tematem, który poświęca swoją uwagę również symbolicznemu wymiarowi Katynia.
W jego bogatej w materiał dokumentacyjny książce, gdzie są obecne również najnowsze informacje i odkrycia, wśród różnorodnych szkiców znajdziemy i tak wstrząsające, jak te ujęte wspólnym tytułem: Katyń – ostatnia droga. Mozolnie konfrontując świadectwa, dokumenty, relacje, to, co wiadome z tym, czego się tylko można domyślać, stara się Jacek Trznadel zrekonstruować ostatnią drogę oficerów polskich z Kozielska, od stacji kolejowej Gniezdowo nad skraj mogił w katyńskim lesie.

Egzemplarz antykwaryczny, stan dobry. Przybrudzone grzbiety stron, pożółkły papier.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania