książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Olszewski M. IPN
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-8098-380-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 228
Wymiary: 215 x 300

Dostępność: Na półce

25.20 zł


Album jest ułożoną narracyjnie opowieścią, na którą składa się odpowiednio dobrana ikonografia wraz z podpisami i komentarzem historycznym. Książka rozpoczyna się rozdziałem pt. „Ostatnie dni niewoli”, który opowiada o uwarunkowaniach politycznych, narodowych i społecznych stanowiących genezą Powstania Wielkopolskiego.

W kolejnych rozdziałach zaprezentowano ikonografię z przebiegu walk i działań powstańczych związanych z wyzwalaniem Wielkopolski spod panowania pruskiego. Istotnym elementem edukacyjnym są mapy z zaznaczeniem zasięgu walk i ośrodków powstańczych. Zaprezentowano także sylwetki ważniejszych dowódców. Opowieść o losach powstańców została doprowadzona do czasów II Rzeczypospolitej oraz tragicznej sytuacji po agresji III Rzeszy Niemieckiej w 1939 r., kiedy wielu z nich zostało aresztowanych i rozstrzelanych w egzekucjach lub osadzonych w obozach koncentracyjnych.

Ostatnia część albumu to rozdział poświęcony pamięci i upamiętnianiu Powstania Wielkopolskiego i powstańców, możliwa w PRL po 1957 r. prezentacja rozmaitych form upamiętniania została doprowadzona do czasów dzisiejszych.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania