książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria Polska po wojnie
Okres historyczny historia najnowsza
Poznań w Marcu - Marzec w Poznaniu

Poznań w Marcu - Marzec w Poznaniu

w rocznicę wydarzeń 1968 roku Wysłouch S. (red.), Borowiec J. (red.) Wydawnictwo Poznańskie
Rok wydania: 2010
Seria: Wielkopolska historia - społeczeństwo - kultura
ISBN: 978-83-7177-744-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 176
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Na półce

27.00  13.00 zł


Materiały zamieszczone w tej książce stanowią pokłosie sesji Poznań w Marcu, Marzec w Poznaniu, zorganizowanej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM przez dr Krzysztofa Gajdę z Zakładu Semiotyki Literatury, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania.
Sesja odbyła się w dniu 12 marca 2008 roku, dokładnie w czterdziestą rocznicę wiecu poznańskich studentów, który zainicjował wydarzenia marcowe w mieście.
Autorów interesował przede wszystkim aspekt kulturowy, socjologiczny, literacki i artystyczny wydarzeń marcowych. Przypominają historię relegowania z UAM Władysława Panasa (później wybitnego badacza B. Schulza), "dojrzewanie" Teatru Ósmego Dnia, który stał się jednym z najważniejszych ośrodków kultury niezależnej w Polsce, a także nieznane dotąd "Filomackie porywy" młodych poznańskich intelektualistów. Podkreślają rolę, jaką w utrwaleniu pamięci o tych dniach odegrali poeci Nowej Fali - Stanisław Barańczak i Ryszard Krynicki.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania