książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny przekrojowe
Pułk 4 Ułanów Zaniemeńskich

Pułk 4 Ułanów Zaniemeńskich

Historia pisana wspomnieniami ułanów i ich rodzin Syta W. Eko-Dom Sp. z o.o.
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-952992-5-4

Oprawa: twarda
Ilość stron: 505
Wymiary: 175 x 240

Dostępność: Na półce

72.00 zł


Niniejsza książka to złożone w jedną całość dzieje pułku napisane przez Ułanów Zaniemeńskich.

Istotnym zamierzeniem autora opracowania było przedstawienie dziejów ułanów i Zaniemeńskiej Rodziny Pułkowej w okresie od 1918 do 2018 roku; pokazanie fenomenu nie znanego współczesnemu wojsku, jakim było i jest niezwykłe przywiązanie rodzin ułanów do jednostki, w której służyli mężowie, ojcowie, dziadkowie, pradziadkowie. Pomimo upływu 100 lat - całego wieku - zainteresowanie pułkiem nie wygasło lecz coraz bardziej umacnia się w postaci działalności Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich (wyrósł z drużyny kawalerii harcerskiej) oraz w wyniku przejęcia barw i kontynuowania tradycji bojowych "błękitnego" pułku z Wilna przez elitarne jednostki rozpoznawcze współczesnego Wojska Polskiego.
Celem niniejszej publikacji było też ukazanie ciągłości tradycji pułkowych pielęgnowanych zarówno w czasie okupacji jak i w trudnym okresie PRL, gdy pod opieką Kościoła prowadzono działalność w ramach Duszpasterstwa Kawalerii i Artylerii Konnej oraz utrzymywano zabronione kontakty z kolegami w Wielkiej Brytanii.

Praca ma charakter kalendarium wzbogaconego o wybrane dokumenty, wspomnienia i liczne fotografie (niestety brak zdjęć z września 1939 r.)
Na załączonej do książki płycie znajduje się utworzona przez autora opracowania, przy pomocy Roberta Zatorskiego, lista ponad 3000 oficerów, podoficerów i ułanów służących w pułku w różnych latach w okresie 1918-1939 r.

Ze wstępuOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania