książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny wiek XVI - XVIII
Pustelnica z lasów grabskich DVD

Pustelnica z lasów grabskich DVD

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Rok wydania: 2019

Oprawa: nie dotyczy
Ilość stron: 140

Dostępność: Na półce

16.80 zł


Film przedstawia niezwykłą historię XVIII-wiecznej pustelnicy (kaplicy) wzniesionej w lasach grabskich na południowo-wschodnim skraju Puszczy Bydgoskiej, mniej więcej w połowie drogi warszawskiej pomiędzy Podgórzem (obecnie kujawską częścią Torunia) a Służewem.

Kapliczka powstała z inicjatywy ówczesnego właściciela Grabia, hrabiego Dąbskiego. W pobliżu kaplicy gromadzili się pustelnicy, co spowodowało, że zaczęto ją nazywać pustelnicą. Po wojnie kapliczka znalazła się na terenie, na którym utworzono poligon. Przez kolejne lata kaplica popadała w ruinę i zdawało się, że nie uda się jej uratować. Dopiero w 1978 roku postanowiono ją rozebrać i przenieść w inne miejsce. Kapliczkę odrestaurowano w Dziekanowicach, gdzie stoi do dziś. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 1982 roku. Obecnie w kaplicy z okazji różnych świąt odbywają się nabożeństwa.

Autorzy filmu - wykorzystując materiał archiwalny, liczne kwerendy, wywiady oraz bezpośrednie uczestnictwo w różnych wydarzeniach towarzyskich i religijnych lokalnej społeczności – demaskują wiele mitów i nieporozumień, jakie pojawiły się od momentu powstania kaplicy do jej translokacji i eksponowania w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.

W filmie występują Bogdan Ferenc i Andrzej Malicki – aktorzy Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Muzykę, która jest tłem do poszczególnych wydarzeń związanych z pustelnicą, skomponowali Janusz Musielak i Marek Manowski.

Powagi religijnej dodają XVIII-wieczne pieśni religijne zaprezentowane przez chór męski pod dyrekcja Michała Sergiusza Mierzejewskiego oraz wiersz Kapliczka spod Otłoczyna autorstwa Apolonii Łastowieckiej w aranżacji Janusza Musielaka i wykonaniu Anny Winiarskiej z zespołem muzycznym Good Staff. Całość na ścieżce dźwiękowej utrwalił Robert Rekiel.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania