książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny wiek XVI - XVIII
Racławice 1794

Nakład wyczerpany!

Racławice 1794

Szyndler B. Bellona
Rok wydania: 2009
Seria: Historyczne Bitwy
ISBN: 978-83-11-11606-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 200
Wymiary: 125 x195

Dostępność: Niedostępna

24.00 zł


Bitwa pod Racławicami, obok bitwy pod Grunwaldem, należy do najbardziej rozsławionych zwycięskich batalii Polaków, choć jak oceniał sam Kościuszko, była to raczej "żywa potyczka". Jej rozgłos związany jest niewątpliwie z faktem, że w okresie 123 lat niewoli Polacy chętnie krzepili swego ducha narodowego spektakularnym zwycięstwem nad najbardziej znienawidzonym zaborcą, które było wprawdzie osiągnięte improwizowanym i słabo uzbrojonym wojskiem, ogarniętym jednak patriotycznym zapałem i wolą zwycięstwa.

Racławice stały się szczególnie modne w okresie Młodej Polski, kiedy to podkreślano, że w czasie powstania kościuszkowskiego szlachta, chłopi i mieszczanie zespolili się w jeden naród, który złożył swe wielkie ofiary na ołtarzu niepodległości ojczyzny. Bohaterami narodowymi okrzyknięto wówczas Tadeusza Kościuszkę, Bartosza Głowackiego i Jana Kilińskiego.
Autor przedstawia nie tylko szczegółowy przebieg bitwy. Prezentuje jej obraz w świetle historiografii, charakteryzuje polityczne tło wydarzeń, opisuje przebieg zdarzeń, które w konsekwencji doprowadziły do bitwy. Na koniec zaznajamia czytelników z dalszymi losami bohaterów spod Racławic oraz obrazem bitwy w literaturze i sztuce.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania